Výrobce městského mobiliáře mmcité1 z Bílovic na Uherskohradišťsku získal prestižní cenu Good Design 2019 za své lavičky nazvané Pixel a Landscape compact. V tiskové zprávě to ve čtvrtek za společnost uvedla Lenka Šubrtová. Porota soutěže každoročně oceněné vybírá z tisíců přihlášených produktů z desítek zemí.

Spoluautorem obou vyznamenaných výrobků je hlavní designér studia mmcité David Karásek. V případě lavičky Pixel spolupracoval se studiem Herrmann & Coufal, na vzniku lavičky Landscape compact se podílel designér Viktor Šašinka. "Dobrý design pro mě znamená to stejné jako dobrý výrobek. Tedy dobře funguje, je kvalitně zpracován a jeho tvar nenechá vaše emoce úplně v klidu," uvedl Karásek.

Lavičku Pixel tvoří čtvercové moduly, které lze poskládat do různých tvarů. Je založena na krátkých dřevěných lamelách, které vznikají při zpracování větších laviček. "Zajímavou sestavu laviček Pixel ve tvaru české vlajky najdete například v parku na pražském Vítkově," uvedla Šubrtová.

Pro lavičku Landscape compact jsou podle ní typické dlouhé rovné i zvlněné linie, které jsou vykreslené podélně členěným pásem dřeva. "Lavička s převýšeným opěradlem opouští běžné měřítko a její jemná extravagance poutá pozornost," doplnila Šubrtová.

Oceněná lavička Landscape compact. Foto: mmcité1

Oceněná lavička Landscape compact. Foto: mmcité1

Good Design patří mezi nejstarší a nejprestižnější světová ocenění za produktový design. Udílí se od roku 1950. Porota soutěže hodnotí nové výrobky, které byly navrženy v Evropě, Asii a Americe, a to ve více než dvaceti kategoriích.

Firma mmcité1 předloni zaznamenala tržby z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží ve výši 284,6 milionu korun a její zisk přesáhl 17,6 milionu korun. Hospodářský výsledek za loňský rok, kdy získala ocenění Firma roku 2019, zatím nezveřejnila.

Související

Společnost je součástí skupiny mmcité, jejíž základy položili na začátku 90. let tehdejší student designu Karásek se spolužákem Radkem Hegmonem. Výrobky mmcité od té doby získaly řadu mezinárodních cen. Mobiliář od mmcité1 je mimo jiné k vidění na vyhlídkové terase na stanici lanovky Helbronner ve francouzských Alpách ve výšce téměř 3500 metrů, u umělého kanálu v Dubaji, na pařížském letišti Charlese de Gaullea i v centrálách amerických společností Google nebo Uber.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru