Nové video z bezpečnostní kamery ukazuje, že ukrajinské letadlo po vzletu z teheránského letiště 8. ledna zasáhly v rozmezí asi 30 sekund dvě íránské střely. Informoval o tom v úterý americký list The New York Times (NYT). Írán až po třech dnech přiznal, že stroj minulou středu omylem sestřelila u Teheránu jeho protivzdušná obrana. V troskách letadla zemřelo 176 lidí.

Střely Írán patrně odpálil ze zhruba 13 kilometrů íránské vojenské základny, uvedl NYT. Ani jedna z raket ale stroj podle listu neposlala hned k zemi. Letoun v plamenech se snažil vrátit k letišti, ale o několik minut později explodoval a zřítil se blízko vesnice Chaladž Abád. Právě po zásahu první střelou už podle NYT přestal letounu fungovat transpondér, tedy radiový vysílač v kokpitu, který spolupracuje s pozemním radarem.

Zásah podle NYT zachytila kamera na střeše u vesnice Bídkané, která se nachází asi šest kilometrů od íránské vojenské základny. Video na YouTube umístil uživatel z Íránu v noci na úterý.

Jiného uživatele, který publikoval první video zasaženého letadla, už zatkly Íránské revoluční gardy. Informovala o tom polooficiální íránská agentura Fars. Nyní agentura bez bližších podrobností uvedla, že veřejnost bude seznámena se závěry vyšetřování osoby, která dala video na internet.

O víkendu se v zemi konaly protivládní akce, na nichž lidé dávali najevo nesouhlas s tím, že vedení země příčinu pádu několik dní tajilo. Požadovali dokonce odchod nejvyššího ajatolláha Chameneího. V sobotu večer se stovky lidí sešly v hlavním městě u univerzity Amirkabir s plakáty s nápisy "Lháři" nebo "Chameneí, odejdi". 

Íránské revoluční gardy ukrajinský letoun údajně omylem pokládaly za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu. Raketu, která letoun sestřelila, odpálil voják, jenž k tomu nedostal přímý rozkaz, prý mu ale nefungovalo rádio a na rozhodnutí měl jen deset vteřin. Letoun přitom prolétal kolem důležitého zařízení revolučních gard.

Jejich jednotky měly nejvyšší pohotovost. Krátce předtím Írán odpálil šestnáct balistických střel na americké vojenské základny v sousedním Iráku. Gardy napjatě očekávaly americkou odvetu. Ta nakonec nepřišla, především kvůli tomu, že Teherán o raketovém útoku předem informoval Iráčany a ti následně Američany. Během útoku tak nedošlo k žádnému zranění. Nebe ale zůstalo volné pro civilní dopravu a posádka ukrajinského letadla tak neměla o raketovém útoku tušení. 

Íránský prezident Hasan Rúhání zavolal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému a za sestřelení letadla se omluvil. Úřady v Teheránu slíbily, že změní systém řízení své protiletecké obrany tak, aby se podobným neštěstím dalo zabránit. Většině Íránců to ale zdaleka nestačí.