Na planetě nenajdeme místo, které by bylo z hlediska dodávek energie důležitější než Perský záliv. Poblíž jeho břehů leží největší exportéři uhlovodíkových paliv (kromě Ruska). Klíčovým místem je Hormuzský průliv spojující Perský záliv s Arabským mořem. Proudí přes něj čtvrtina světové produkce ropy, u zkapalněného zemního plynu je to dokonce třetina. Hustý proud tankerů ukazuje názorně tato animace.

Na jih od průlivu se rozprostírá Arabský poloostrov, na sever od něj je Írán. Ten má jako dominantní regionální mocnost nepochybně sílu na to, provoz obřích a zranitelných tankerů zastavit. Dokázal by toho i víc – vždyť z jeho arzenálu pravděpodobně pocházely střely, které loni v září důkladně poničily saúdskoarabské ropné kapacity. Přitom Saúdská Arábie je nejvyzbrojenějším státem v oblasti.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru