Česká ekonomika v loňském třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,5 procenta, ve druhém čtvrtletí rostla o 2,8 procenta. Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu také zpomalil na 0,4 procenta z 0,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Čísla za třetí čtvrtletí zveřejněná na konci listopadu v pátek potvrdil Český statistický úřad.

Předchozí čísla o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí statistici zveřejnili na konci listopadu. V pátek publikovali zpřesněné údaje. "Toto zpřesnění bylo bez vlivu na celková tempa růstu hrubého domácího produktu ve třetím čtvrtletí," uvedl ČSÚ.

V letošním roce bude podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera klíčový pro vývoj české ekonomiky vývoj v zahraničí, který stále vykazuje známky zpomalování. "Prozatím tak čekáme, že tuzemská ekonomika v letošním roce dále zpomalí blíže ke dvěma procentům," uvedl.

Sezonně očištěný úhrn příjmů domácností proti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostl o 1,6 procenta. Spotřeba domácností na obyvatele zpomalila mezičtvrtletní růst na 1,2 procenta, meziročně se zvýšila o 3,9 procenta.

"Výsledkem rychlejšího růstu příjmů domácností než jejich výdajů proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší míra úspor, a to 11 procent," uvedl ČSÚ. Vzrostla o půl procentního bodu. Investice domácností zrychlily mezičtvrtletní růst na 8,8 procenta.

"Míra investic nefinančních podniků se zvýšila proti předchozímu čtvrtletí o 0,3 procentního bodu," napsali statistici. Dostala se tak na 28 procent, což ale meziročně představuje pokles o 1,2 procentního bodu. Mzdové náklady nefinančních podniků vzrostly meziročně o 6,2 procenta.

Loni v listopadu zrychlil pokles průmysl, v Německu přitom rostl

Průmysl v Česku loni v listopadu zrychlil meziroční pokles na 5,7 procenta z říjnových tří procent. Negativně se na tom podepsala zejména výroba ostatních dopravních prostředků, jako jsou lodě, lokomotivy nebo letadla, a výroba strojů a aut. Dařilo se výrobě elektrických zařízení a plastových výrobků a farmaceutickému průmyslu. Loňský listopad měl o pracovní den méně než v předchozím roce, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 3,2 procenta. 

"V listopadu loňského roku průmyslová produkce poklesla o více než tři procenta. Částečně je to způsobeno vysokou srovnávací základnou předchozího roku, kdy v listopadu 2018 dosáhla průmyslová výroba svého maxima," uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba ostatních dopravních prostředků v listopadu meziročně klesla o 28,8 procenta, strojní výroba se snížila o 7,6 procenta a produkce automobilových výrobců byla nižší o tři procenta. Opačný vývoj byl v oblasti výroby elektrických zařízení, která meziročně stoupla o 6,6 procenta. Produkce plastových výrobků narostla o šest procent a farmaceutickým výrobcům se zvýšila o 14,8 procenta.

Nových zakázek průmyslovým podnikům v listopadu ubylo. Jejich celková hodnota meziročně klesla o 2,9 procenta, přičemž výrazněji ubylo tuzemských zakázek než zahraničních. Tržby průmyslových podniků v listopadu meziročně klesly o šest procent. Tržby z vývozu byly nižší o 7,7 procenta, domácí tržby o 3,7 procenta.

Průmyslové podniky v listopadu zaměstnávaly o 1,7 procenta méně lidí než před rokem, průměrná mzda zaměstnanců stoupla o 3,6 procenta.

Oproti tomu průmyslová výroba v Německu se v listopadu vrátila k růstu, který byl nejvyšší za rok a půl. Vývoz i dovoz ale klesly a přebytek bilance zahraničního obchodu se mírně snížil. Oznámil to ve čtvrtek spolkový statistický úřad. Výroba průmyslu se v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 1,1 procenta.

"Propad průmyslové produkce je v souladu s předstihovými indikátory a naznačuje, že odolnost českých firem vůči protivětrům ze zahraničí ochabuje," řekl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Analytik Komerční banky Michal Brožka počítá s tím, že slabost českého průmyslu bude v nejbližších měsících pokračovat. Ale s tím, jak se snižují zahraniční nejistoty, by se aktivita v průmyslu mohla v horizontu půl roku začít zlepšovat. "Zatímco začátek minulého roku se vyvíjel v českém průmyslu ještě relativně příznivě, ve druhé půlce šel dolů a v průměru za celý rok 2019 byl jeho růst prakticky nulový. A s nulovým růstem průmyslu ČR počítáme i pro letošek," odhadl.

Stavebnictví se vrátilo k růstu

Stavební výroba v Česku se v listopadu vrátila k meziročnímu růstu, bez očištění vzrostla o 3,1 procenta. O měsíc dříve zaznamenala meziroční pokles o 1,7 procenta. Loňský listopad měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně, po očištění o vliv počtu pracovních dnů tak stavební produkce meziročně vzrostla o 4,5 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se meziročně zvýšila o 5,3 procenta a v inženýrském o 2,7 procenta. 

"Stavební produkce v listopadu dosáhla dobrých výsledků, které podpořilo také příznivé počasí. Vzrostlo především pozemní stavitelství, kde se intenzivně dokončovaly byty, a také výstavba inženýrských staveb byla meziročně vyšší," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. Orientační hodnota stavebních povolení naopak zaznamenala pokles, ten byl ovšem způsoben převážně vysokou základnou z listopadu 2018," dodala.

Stavební úřady vydaly v listopadu 6979 stavebních povolení, meziročně o 2,2 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb ale klesla o 15,1 procenta na 30 miliard korun. Počet zahájených bytů klesl meziročně o 11,8 procenta na 2613 bytů, počet dokončených naopak o 38 procent vzrostl, činil 3596 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se loni v listopadu meziročně zvýšil o 1,9 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 7,3 procenta.