Sázková společnost Sazka loni zvýšila tržby meziročně o 12 procent na 14,8 miliardy korun. Zhruba devět miliard vyplatila na výhrách. Údaje o zisku firma nezveřejnila. Informace webu Seznam Zprávy ve středu potvrdil mluvčí Sazky Václav Friedmann.

Na tržbách se nejvíce podílela Sportka se šesti miliardami korun. Následovaly stírací losy (4,2 miliardy korun), Eurojackpot (1,9 miliardy korun) a Šťastných 10 (1,1 miliardy korun). Podíl sázek na internetu stoupl na 15 procent.

Sazka ve svých hrách loni vyplatila 177 milionových a vyšších výher. Nejvyšší padla v Eurojackpotu (1,4 miliardy korun). Ve Sportce vyhrál sázející ze Středočeského kraje 251 milionů korun. To byla druhá nejvyšší výhra v historii hry. Podle krajů bylo nejvíce milionových tiketů vsazeno v Praze (23), Jihomoravském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji (po 17). Nejméně v Libereckém (tři), Pardubickém (čtyři) a Zlínském kraji (pět).

Od letošního roku se pro Sazku zvýšila loterní daň z 23 na 35 procent. Společnost odhaduje, že kvůli tomu zaplatí státu zhruba 800 milionů korun navíc. Milionové a vyšší výhry jsou navíc od letošního roku zdaněny sazbou 15 procent, kterou odvede výherce.

Sazka v prosinci podala stížnost Evropské komisi kvůli nedovolené veřejné podpoře. Vadí jí, že zatímco pro loterie vláda sazbu zvýšila, u ostatních hazardních her ji nechala na stávající úrovni.

"Loterie jako nejméně riziková hazardní hra se tak dostává na úroveň nejvíce společensky nebezpečných automatů (technických her). Přitom ostatní druhy hazardních her, které jsou podle odborníků mnohem návykovější, a dokonce jsou i ziskovější, mají být i nadále daněny sazbou 23 procent. Jde například o kurzové sázky nebo živou hru v kasinu," uvedl tehdy Friedmann.

Zvýšení daně z loterií schválila letos v květnu vláda a v listopadu sněmovna. Vláda původně navrhla zvýšit sazbu na 30 procent. Sněmovna ale schválila návrh Ondřeje Veselého (ČSSD) zvýšit sazbu zdanění loterií na 35 procent. Sazka kvůli růstu daní necelé dva týdny po schválení novely zastavila reklamu v nakladatelství Mafra a částečně omezila reklamu i v dalších médiích. Dosud patřila k největším zadavatelům reklamy v Česku. Mafra patří do holdingu Agrofert, který dříve vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO), a je jedním z největších příjemců peněz z reklamy. Pod Mafru spadají mimo jiné deník Mladá fronta Dnes či server iDnes.cz.

Sazka je nejstarší loterijní společnost v České republice s podílem zhruba 90 procent na trhu loterií a podobných her. Hlavními loterijními produkty společnosti jsou číselné loterie s nejznámější hrou Sportka. Sazka je členem nadnárodní investiční skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru