Americký výrobce elektrických aut Tesla plánuje, že v Číně zřídí designové centrum, které bude navrhovat vozy Tesla pro celý svět. Řekl to v úterý generální ředitel automobilky Elon Musk. Tesla zároveň také prvním zákazníkům z řad veřejnosti předala své automobily Model 3 vyrobené v nové továrně v Šanghaji, informují zahraniční tiskové agentury.

Musk se zúčastnil slavnostního předání nových vozů prvním deseti majitelům. Poděkoval také dřívějším zákazníkům, kteří nákupem dovezeného modelu umožnili expanzi Tesly v Číně. Média si všimla i Muskova tanečního vystoupení, které předvedl při oficiálním ceremoniálu. Při vystoupení měl na sobě tričko s obrázkem šanghajského závodu.

Tesla do továrny v Číně investovala dvě miliardy dolarů (více než 45 miliard korun). Závod začal dodávat auta zákazníkům jen 357 dnů od zahájení výstavby, což představuje rekord v rámci aktivit globálních automobilek v Číně.

Šanghajský závod je prvním výrobním závodem Tesly mimo Spojené státy. Firma začala s jeho výstavbou poté, co se čínská vláda rozhodla umožnit zahraničním společnostem plné vlastnictví výrobního závodu v Číně. Továrna Tesly se tak stala prvním závodem na výrobu aut v Číně, který je plně ve vlastnictví zahraničního majitele.

Tesla vyrábí v závodě svůj Model 3 a plánuje tam vyrábět i další vůz, sportovně-užitkový (SUV) Model Y. Musk očekává, že poptávka po Modelu Y by mohla být vyšší než poptávka po všech dalších vozech Tesly dohromady. Bližší informace k projektu Modelu Y v Číně ale neuvedl. Tesla představila Model Y loni v březnu a zahájit prodej chce do letošního léta.

Kapacita továrny Tesly v Číně je nyní 150 tisíc vozů ročně, automobilka ji však plánuje zvýšit na 250 tisíc vozů ročně. Tesla už 30. prosince dodala prvních 15 vozů svým zaměstnancům.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru