Americké akcie pokračovaly i v novém týdnu v lámání rekordů. Pomohlo jim vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že již brzy bude podepsaná první část americko-čínské obchodní dohody. Pro Dow Jonesův index pak bylo velkou vzpruhou oznámení, že z čela výrobce letadel Boeing odchází jeho generální ředitel. Dolar byl na devizovém trhu téměř beze změny.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si v pondělí připsal 0,34 procenta a obchodování zakončil na 28 551,53 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,09 procenta na 3224,01 bodu a technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,23 procenta na 8945,65 bodu.

Trump o víkendu uvedl, že již "velmi brzy" bude podepsaná první část obchodní dohody mezi Washingtonem a Pekingem, kterou obě země oznámily začátkem prosince. Dalším impulzem pro trhy pak byla zpráva, že Čína od začátku ledna sníží dovozní cla na stovky produktů od mraženého vepřového a avokáda až po některé typy polovodičů.

Oznámení, že po vleklé krizi, která vedla až k přerušení výroby nejprodávanějšího stroje firmy Boeing, odstoupí z jejího čela ředitel Dennis Muilenburg, povzbudilo index Dow Jones. Akcie Boeingu si v závěru obchodování připsaly 2,91 procenta.

Na devizovém trhu byl v pondělí dolar téměř beze změny. Držel se ale poblíž svého dvoutýdenního maxima. Směrem dolů ovšem zamířila britská libra - investorům dělá starost tvrdá linie, jakou zaujala k brexitovým rozhovorům britská vláda.

Kolem 22:15 SEČ ztrácel dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,04 procenta na 97,65 bodu. Euro si k dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,1 procenta na 1,1092 dolaru. Britská libra na dolar ztrácela 0,45 procenta na 1,2941 dolaru. Euro si libře připisovalo 0,6 procenta na 0,8571 libry.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru