Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v prosinci překvapivě snížila. Evropská komise v pátek uvedla, že index důvěry tento měsíc klesl na minus 8,1 bodu z listopadových minus 7,2 bodu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst indexu na minus 7,0 bodu.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,2 procenta z dříve předpokládaných 1,1 procenta. Hospodářský růst by měl i navzdory zlepšení prognózy výrazně zpomalit ve srovnání s loňským rokem, kdy se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny zvýšil o 1,9 procenta.

ECB se v září rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny snížením depozitní úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a obnovením nákupů dluhopisů. Evropská komise tento týden vyzvala vlády členských zemí eurozóny, aby prostřednictvím rozpočtové politiky a strukturálních reforem pomohly ECB ve snaze o podporu hospodářského růstu a tvorby pracovních míst.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru