Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v prosinci překvapivě snížila. Evropská komise v pátek uvedla, že index důvěry tento měsíc klesl na minus 8,1 bodu z listopadových minus 7,2 bodu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst indexu na minus 7,0 bodu.

Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 1,2 procenta z dříve předpokládaných 1,1 procenta. Hospodářský růst by měl i navzdory zlepšení prognózy výrazně zpomalit ve srovnání s loňským rokem, kdy se hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny zvýšil o 1,9 procenta.

ECB se v září rozhodla podpořit ekonomiku eurozóny snížením depozitní úrokové sazby hlouběji do záporného pásma a obnovením nákupů dluhopisů. Evropská komise tento týden vyzvala vlády členských zemí eurozóny, aby prostřednictvím rozpočtové politiky a strukturálních reforem pomohly ECB ve snaze o podporu hospodářského růstu a tvorby pracovních míst.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru