Českým podnikům se daří, mzdy rostou a nezaměstnanost je nízká. Takový popis českého hospodářství jsme zvyklí slýchat v posledních letech pravidelně. Domácnosti, firmy ani stát tak nemají důvod k panice a nebojí se utrácet, čímž přispívají k růstu ekonomiky. Zároveň se ale ozývají hlasy varující před tím, že české hospodářství mohou stáhnout dolů události, které Česko nemůže nijak výrazně ovlivnit a které se odehrávají v okolních zemích, ve Spojených státech nebo třeba v Asii.

V anketě HN jsme proto vybraným českým ekonomům položili tuto otázku: Hrozí Česku v roce 2020 zpomalení ekonomiky, případně recese? Jejich odpovědi najdete v další části článku.

Michal Brozka - ekonom Komerční banky a lektor Unicorn College

Ke zpomalení ekonomiky dochází právě teď a nižší rychlost je pravděpodobná i pro nejbližší období. Na recesi to ale zatím spíše nevypadá. V situaci, kdy sousední Německo na hraně recese balancuje, není možné tvrdit, že Česku recese vůbec nehrozí. Ale naše šance se jí vyhnout jsou prozatím velmi vysoké. Nikdy ale nemůžeme podcenit nahodilost, která se tak náramně baví, když lidé dělají prognózy.

Pavel Kysilka - ekonom a publicista

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru