Americký investiční fond Kingstown Capital Management a firma Investhold někdejších manažerů Mostecké uhelné společnosti Marka Čmejly a Jiřího Diviše rozšířily žalobu na českého miliardáře Radovana Vítka. Terčem žaloby je nově mimo jiné poradenská společnost Rothschild & Co, informovala koncem listopadu právnická společnost Boies Schiller Flexner zastupující žalující stranu.

Firmy Kingstown a Investhold v dubnu Vítka obvinily, že vytvořil kriminální strukturu, přes kterou je při převzetí developerské skupiny Orco připravil o více než miliardu dolarů (přes 23 miliard korun). Vítkova CPI Property Group koupila firmu Orco v roce 2016.

Upravená žaloba se opírá mimo jiné o nové skutečnosti, které vynesla na světlo zpráva lucemburského finančního regulátora. Společnost Orco si v minulosti najala jako poradce firmu Rothschild & Co. Ta ji však neinformovala, že už Vítkovi pomáhá tajně nakupovat akcie Orca, ukázala podle firmy Boies Schiller Flexner lucemburská zpráva.

O upravené žalobě předložené koncem listopadu už dříve informovala agentura Bloomberg. "Firma Rothschild se podílela na konspiraci s Vítkem mimo jiné tím, že působila jako zprostředkovatel pro Vítka a jeho zástupce," citovala agentura z žaloby. Nově obviněnými v žalobě jsou podle společnosti Boies Schiller Flexner kromě firmy Rothschild i některé další podniky a šéf CPI Martin Němeček.

V červnu se Vítek před lucemburským soudem snažil zvrátit rozhodnutí tamního finančního regulátora, že manipuloval s akciemi Orco Property Group. Podle komise se čtvrtý nejbohatší Čech a majitel realitní skupiny CPI Property Group společně se zakladatelem firmy Orco Jeanem-Francoisem Ottem tajně domlouval na převzetí této společnosti takovým způsobem, aby za ni zaplatil méně peněz. Obešel přitom právní předpisy a podle regulátora mohl poškodit ostatní akcionáře. Rozhodnutí regulátora se CPI pokusila již několikrát neúspěšně napadnout. 

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru