Moneta Money Bank v pátek v podvečer oznámila, že získala exkluzivitu pro vyjednávání o koupi Wüstenrot – stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Banka plánuje podepsat kupní smlouvu do konce letošního roku. Vypořádání transakce plánuje na 1. dubna 2020 nebo co nejdříve poté. Kupní cenu a ostatní podmínky transakce zveřejní Moneta Money Bank po podpisu kupní smlouvy. Transakce podléhá souhlasu ČNB a antimonopolního úřadu.

"Prostřednictvím plánované akvizice Moneta zvýší zákaznickou základnu o přibližně 400 tisíc klientů, zdvojnásobí své hypoteční portfolio a navýší klientské vklady o 53 miliard korun," uvedla banka na svém twitterovém účtu.

"Věříme, že tato akvizice zapadá do naší dlouhodobé strategie růstu v retailovém bankovnictví. Zároveň v krátkodobém i střednědobém horizontu akvizice zvýší zisk i dividendu na akcii," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel a předseda představenstva společnosti Moneta Tomáš Spurný.

Moneta by podle svého vyjádření při úspěšném dokončení nákupu zvýšila svůj podíl na trhu retailových klientských vkladů ze stávajících pěti na osm procent. "Dále dojde k navýšení podílu na trhu hypotečních úvěrů ze tří na šest procent," oznámila banka.

Plánovaná akvizice má být financována z přebytku kapitálu. "Transakce nevyžaduje navýšení kapitálu, a proto nedojde k naředění podílů našich akcionářů. Neméně důležité je, že Moneta navrhne vyplatit dividendu za rok 2019, jak bylo dříve komunikováno," řekl Spurný.

Za letošní první tři čtvrtletí Monetě meziročně klesl čistý zisk o 8,7 procenta na 3,07 miliardy korun. Ziskovost očištěná o jednorázové vlivy se meziročně zvýšila o 13,3 procenta. Provozní výnosy banky v daném období vzrostly o 4,1 procenta na 7,8 miliardy korun, kladně se na tom podepsal meziroční růst čistých úrokových výnosů a čistých výnosů z poplatků a provizí.

"Výsledková prezentace banky vyznívá pozitivně. Na všech relevantních úrovních překonala tržní odhady. Výjimečný je z našeho pohledu růst obchodních objemů banky, a to jak úvěrů, tak i depozit. Zvýšený výhled pro čistý zisk v návaznosti na očekávání nižších rizikových nákladů je pak třešničkou na dortu," komentoval začátkem listopadu čísla analytik Fio Banky Michal Křikava.

Tento týden pak akcionáři Monety schválili pololetní dividendu 3,30 koruny na akcii, zvýšení základního kapitálu na  10,22 miliardy korun a program zpětného odkupu akcií.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky z dřívějšího GE Money Bank se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Finanční skupině Wüstenrot, která v Česku nabízí stavební spoření a hypoteční úvěry, stoupl loni čistý zisk o jedno procento na 420 milionů korun. Wüstenrot stavební spořitelna je nejmenší z pětice českých stavebních spořitelen. K menším patří v rámci trhu i Wüstenrot hypoteční banka. Mateřská společnost skupiny sídlí v Německu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru