Skupina SynBiol, která mimo jiné vlastní firmu Imoba, majitele Farmy Čapí hnízdo, loni snížila zisk o 51 procent na 19,7 milionu korun. Konsolidované tržby vzrostly o 30 procent na více než pět miliard korun, uvedla společnost ve výroční zprávě umístěné ve Sbírce listin. Skupinu, podobně jako koncern Agrofert, vložil premiér Andrej Babiš (ANO) předloni v únoru do svěřenských fondů. Skupina se předloni dostala do zisku 40,4 milionu korun, o rok dřív byla ve více než 181milionové ztrátě.

"Výkonnost jednotlivých společností skupiny je na dobré úrovni - i nadále dochází k rozšiřování segmentů, ve kterých skupina podniká - v roce 2018 zejména segmentu nemovitostí, obchodu a letecké mechaniky," stojí v dokumentu. Skupina loni zaměstnávala v průměru 2092 lidí, meziročně o 401 více. Firmy z konsolidačního celku loni neobdržely dotace.

Firma loni prodala mimo jiné podíl ve společnosti Portal investment, sloučila firmu Panda media s Imobou a přes Hartenberg Holding nakupovala podíly v Avia Prime. "V rámci činností dceřiné společnosti Imoba je provozováno rozsáhlé ekocentrum, jehož smyslem je především osvětová a edukační činnost v oblasti ekologických témat či vztahu k životnímu prostředí. Ekocentrum každoročně navštíví tisíce dětí různého věku," píše skupina o Čapím hnízdě.

Samotná Imoba měla loni podle své výroční zprávy obrat 622,5 milionu, meziročně tak šlo o 125,7procentní nárůst. Nárůst byl způsobený hlavně prodejem části projektu Park Resort Průhonice. Firma byla po zdanění v 18,7milionové ztrátě po 401milionovém předloňském zisku.

Žalobce Jaroslav Šaroch letos zastavil trestní stíhání Babiše a dalších aktérů kauzy Čapí hnízdo. Nejvyšší státní zastupitelství rozhodnutí prozkoumává, o případném znovuobnovení případu by měl nejvyšší žalobce Pavel Zeman rozhodnout letos.

Související

V kauze čelili vedle Babiše obvinění premiérova manželka Monika, děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš, švagr Martin Herodes a rovněž bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Část, která se týkala premiérova syna, byla na jaře vyloučena k samostatnému řízení. Server Seznam zprávy na konci října uvedl, že policie navrhla jeho stíhání také zastavit.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

Svěřenský fond AB private trust I, ve kterém je mimo jiné 90 procent Agrofertu, spravuje Zbyněk Průša. Protektory fondu jsou Alexej Bílek, Václav Knotek a Monika Babišová.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru