Šest maskovaných prodemokratických demonstrantů z hongkongské polytechnické univerzity se v pátek ráno vzdalo policistům. Informovala o tom agentura AP. Ta zároveň uvedla, že v uplynulých dnech z univerzity, která je obklíčená policisty, vyšlo a vzdalo se úřadům asi 30 lidí. Bývalou britskou kolonií Hongkongem zmítají již šest měsíců protivládní protesty, které v posledních dnech vyvrcholily prudkými střety na polytechnické univerzitě.

Šest lidí se při odchodu z univerzitního areálu směrem ke kontrolnímu stanovišti drželo za ruce. Pět z nich bylo oblečeno v černém, šestý v modré kostkované košili. Většina demonstrantů, kteří se minulý týden zabarikádovali na hongkongské univerzitě, budovu opustila. Neznámý počet ale stále podle AP zůstává uvnitř. Policie zatýká plnoleté, kterých bylo již okolo tisíce. Ti, kterým ještě nebylo 18, mohou domů, ale hrozí jim, že budou obviněni později.

Pro hongkongské politiky jsou důležité nedělní komunální volby. Propekingští kandidáti v současnosti vyzývají občany k tomu, aby odmítli "černou sílu" – demonstranty.

Ti jsou tak označování proto, že během protestů často nosí černobílou verzi hongkongské vlajky.

"Černá síla říká, že chce bojovat za svobodu. Lidé však dnes nemohou otevřeně vyjádřit své názory. Vzali nám dokonce i právo chodit do školy a do práce," sdělil AP Starry Lee, lídr Demokratické aliance pro zlepšení a progres Hongkongu.

Protivládní demonstranti se ve čtvrtek střetli s policií u nedalekého tunelu. Ten zatím zůstává uzavřen. Protesty se podle AP uskutečnily také nejméně na dvou dalších místech, dohlížela na ně pořádková policie a až na menší slovní výměny mezi policisty a demonstranty se protesty obešly bez závažnějších střetů.

Hongkongem v současnosti zmítají rozsáhlé protivládní demonstrace, jež začaly v červnu protesty proti návrhu zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Hongkong od přechodu pod čínskou správu funguje podle principu "jedna země, dva systémy". Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.