Nejlepší podmínky pro podnikání mají ženy ve Spojených státech amerických, následují Nový Zéland a Kanada. Česko skončilo na 43. místě. Vyplývá to ze studie Mastercard Index of Women Entrepreneurs 2019, porovnávající 58 zemí, ve kterých žije 80 procent výdělečně činných žen na světě. USA se v čele žebříčku umístily poprvé. Nejvíce žen mezi podnikateli je v Ugandě, v Ghaně a v Botswaně.

"Firmy ve vlastnictví a pod vedením žen jsou významným katalyzátorem hospodářského růstu a přínosem pro všechny. Naše studie upozorňuje na ty ženy, jimž se dostatečného prostoru nedostává a které jsou kvůli přetrvávající nerovnosti mezi pohlavími a vyloučení stále v nevýhodě," uvedla místopředsedkyně představenstva Mastercardu Ann Cairnsová.

V Česku je podle studie podíl žen jako majitelek firem 22,4 procenta. Výsledky studie potvrzují, že ženy dosahují větších podnikatelských úspěchů a více se zapojují do výdělečné činnosti na otevřených a aktivních trzích s vyšší mírou podpory pro malé a střední podniky. Na takových trzích podnikatelkám také častěji pomáhají další příznivé podmínky, jako je přístup ke kapitálu, finančním službám a vzdělávacím programům.

Související

Z 58 zkoumaných zemí celkem osm stouplo v pořadí o více než pět pozic proti předchozímu roku. Největším skokanem je Francie (o 22 míst), jejíž posun způsobil téměř dvojnásobný nárůst míry podnikatelské aktivity žen. Dále si výrazně polepšily Indonésie (o 13 míst), Kostarika (o 11), Tchaj-wan (o devět), Irsko (o sedm), Rusko (o šest), Thajsko (o pět) a Ghana (o pět).

Přehled ale také ukazuje, že příležitosti k podnikání nemusí souviset s bohatstvím a rozvinutostí trhu. Země jako Uganda, Ghana a Botswana, v nichž jsou podmínky podporující podnikání na slabší úrovni než na rozvinutých trzích, se dokázaly dostat mezi první tři nejlepší země podle podílu žen mezi majiteli podniků. V tomto případě převládá názor, že příčinou je především nezbytnost začít podnikat kvůli zajištění obživy.

Studie sleduje pokrok a výsledky podnikatelek a majitelek firem v pokroku v postavení žen, dostupnosti znalostních a finančních prostředků a faktorech podporující podnikání.

Pořadí Země 
Hodnoty v bodech
1. Spojené státy americké 70,3
2. Nový Zéland 70,2
3. Kanada 69
4. Izrael 68,4
5. Irsko 67,7
6. Tchaj-wan 66,2
7. Švýcarsko 65,8
8. Singapur 65,6
9. Velká Británie 65,6
10. Polsko 65,1
29. Německo 60,9
33. Rusko 59,5
39. Rumunsko 58,3
43. Česká republika 56
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru