Zdá se, že Evropa se z finanční krize nejen vzpamatovala, ale v některých ohledech se jí daří lépe než před rokem 2008.

Jedním z nich je například nezaměstnanost, která nyní v Evropské unii dosahuje rekordně nízké úrovně 6,3 procenta. Česku se v tomto ohledu daří obzvláště dobře, nezaměstnanost má s říjnovými 2,6 procenta vůbec nejnižší.

Podle listu Wall Street Journal se ale škrty ve státních rozpočtech a úpravy pracovního práva, k nimž musely evropské vlády v průběhu krize přistoupit, zásadně podepsaly na struktuře pracovního trhu.

Po krizi vzrostl zejména podíl krátkodobých pracovníků na celkovém počtu zaměstnaných. Brigádníci nebo agenturní pracovníci však mohou o svoji práci takřka kdykoliv přijít, což na trhu práce zvyšuje nestabilitu. Více Evropanů tak sice má zaměstnání, ale zároveň jich také více pracuje na horší dohody, s menšími benefity a větší nejistotou ohledně své budoucnosti.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru