Zdá se, že Evropa se z finanční krize nejen vzpamatovala, ale v některých ohledech se jí daří lépe než před rokem 2008.
Jedním z nich je například nezaměstnanost, která nyní v Evropské unii dosahuje rekordně nízké úrovně 6,3 procenta. Česku se v tomto ohledu daří obzvláště dobře, nezaměstnanost má s říjnovými 2,6 procenta vůbec nejnižší.
Podle listu Wall Street Journal se ale škrty ve státních rozpočtech a úpravy pracovního práva, k nimž musely evropské vlády v průběhu krize přistoupit, zásadně podepsaly na struktuře pracovního trhu.
Po krizi vzrostl zejména podíl krátkodobých pracovníků na celkovém počtu zaměstnaných. Brigádníci nebo agenturní pracovníci však mohou o svoji práci takřka kdykoliv přijít, což na trhu práce zvyšuje nestabilitu. Více Evropanů tak sice má zaměstnání, ale zároveň jich také více pracuje na horší dohody, s menšími benefity a větší nejistotou ohledně své budoucnosti.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru