Komerční bance vzrostl za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 0,5 procenta na 11 miliard korun. Při zahrnutí jednorázových položek v loňském a letošním roce pak čistý zisk stoupl o 0,9 procenta. Čisté provozní výnosy Komerční banky se meziročně zlepšily o tři procenta na 24,4 miliardy korun. Meziročně stouply úvěry i vklady klientů. Banka ve středu oznámila hospodářské výsledky v tiskové zprávě.

Úvěry klientům se zvýšily o čtyři procenta na 654 miliard korun. Z toho úvěry na bydlení vzrostly o 3,5 procenta na 281,7 miliardy korun a spotřebitelské úvěry o 1,2 procenta na 39 miliard korun. Podnikatelské úvěry byly vyšší o 4,8 procenta, dosáhly 333,2 miliardy korun.

Vklady klientů stouply meziročně o 6,3 procenta na 860,2 miliardy korun.

Související

K nárůstu provozních výnosů přispěly podle banky vyšší čisté úrokové výnosy, které meziročně stouply o šest procent. Čisté poplatky a provize stagnovaly, ačkoliv příjmy z poplatků za služby podnikům se podle banky rychle lepší. "Pozitivně přispěly i příjmy ze správy aktiv klientů spolu s rostoucím počtem zákazníků, kteří přecházejí na účty se širším rozsahem předplacených služeb," uvedla banka. Naopak příjmy z transakorunních a úvěrových poplatků poklesly. Čistý výsledek z finančních operací se snížil o deset procent.

Provozní náklady po očištění o jednorázové vlivy z loňského roku, jimiž byly tvorba restrukturalizační rezervy a rozpuštění rezervy na korporátní služby, stouply o 2,8 procenta na 11,2 miliardy korun.

Celková aktiva Skupiny KB vzrostla ke konci září o 15,8 procenta na 1,227 bilionu korun. Závazky ve srovnání s koncem loňského roku stouply o 17,3 procenta na 1,122 bilionu korun.

"Výsledky Komerční banky splnily očekávání trhu, nicméně ve světle dynamického růstu České spořitelny a Monety nevyzněly oslnivě," řekl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. KB podle něj mezi nimi vykazuje nejnižší čistou úrokovou marži ze třech jmenovaných. Všem sice klesá, ale KB je aktuálně jako jediná na čisté úrokové marži dvě procenta, dodal. Na pražské burze akcie banky před 13:00 klesaly o 0,6 procenta na 786 korun.

Hlavním majitelem Komerční banky, která patří mezi největší tuzemské peněžní ústavy, je francouzská Société Générale (SG). Té klesl čtvrtletní zisk o 35 procent na 854 milionů eur (21,9 miliardy korun).

Hospodářské výsledky SG podle agentury Reuters negativně ovlivnily slabé výkony v obchodování a v investičním bankovnictví. Šéf banky Fréderic Oudéa nicméně poukázal na dobré výsledky v drobném bankovnictví a finančních službách.

"V tomto čtvrtletí jsme opět dosáhli výsledků, které byly ve velké míře v souladu s našimi cíli a prioritami," uvedl Oudéa. Za tři čtvrtletí se čistý zisk Société Générale meziročně snížil o téměř o čtvrtinu na 2,6 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru