Katolická církev přišla loni na burzách o desítky milionů korun. Zhruba z miliardy korun investované na počátku loňského roku přišli katolíci přes dvojici burzovních investičních portfolií sdružených pod hlavičkou Katolického fondu asi o 70 milionů korun. Katolický fond spravuje majetek České biskupské konference a všech osmi římskokatolických diecézí v Česku. Jeho čtyři podfondy soustřeďují část církevních peněz získaných z restitucí. Píše to pondělní E15. Zisk za letošní rok již ale podle prohlášení České biskupské konference ztrátu překonal.

"Rok končící osmičkou znamenal pro globální akcie po několika úspěšných letech pád do červených čísel. Zaznamenaly nejhorší výsledek od finanční krize, přičemž výrazněji se nedařilo na rozvíjejících se trzích," cituje E15 výroční zprávu Fondu udržitelnosti římskokatolické církve z konce října. Výroční zpráva je dostupná jen pro investory. 

Ceny světových akcií se loni propadly o 11 procent, připomíná E15. Podle analytiků tak pouze šestiprocentní propad katolického portfolia v hodnotě zhruba 750 milionů korun zaměřeného hlavně na akcie vyznívá poměrně příznivě. Více než pětiprocentní ztráta části Katolického fondu zaměřené na dluhopisy je však horší než průměr trhu.

Letošní zisk již překonal loňskou ztrátu

V reakci na článek E15 vydala Česká biskupská konference prohlášení, že letošní dosavadní výnosy zdaleka překonaly loňskou ztrátu. Vlajková loď fondu, Růstový podfond podle předsedy správní rady Fondu udržitelnosti Římskokatolické církve Michala Mišuna sice za loňský rok zaznamenal ztrátu 6,18 procenta, v letošním roce za prvních devět měsíců si naopak již připsal zisk ve výši 16,01 procenta. "Od svého založení fond vydělal do 30. září 2019 celkem 33,55 procenta, což odpovídá průměrným ročním výnosům 6,44 procenta," uvedl Mišun.

Výnosový podfond má strategii zrcadlově obrácenou proti Růstovému fondu, tedy větší portfolio má v dluhopisech. "Za rok 2018 fond zaznamenal ztrátu 5,11 procenta, v letošním roce za prvních devět měsíců si připsal zisk ve výši 8,69 procenta. Od svého založení fond celkem vydělal do 30. září 2019 už 11,69 procenta, což odpovídá průměrným ročním výnosům ve výši 2,75 procenta," dodává církev.

Církve mají podle restitučního zákona dostat od státu nemovitý majetek za 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Roční splátka činí přibližně dvě miliardy korun, do konce loňského roku tedy bylo vyplaceno přibližně 12 miliard korun. Zákon také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030. Katolický fond byl vytvořen proto, aby římskokatolická církev získala jeden ze zdrojů prostředků, který jí po skončení restitučního vypořádání umožní fungovat nezávisle na přímém financování státem.

Server Novinky.cz v pondělí v souvislosti s církvemi uvedl, že Česká biskupská konference minulý týden na plenárním zasedání rozhodla, že prošetří hospodaření a aktivity jihočeské diecéze. Českobudějovické biskupství vstoupilo na začátku října do největší české kampeličky Artesy, prostřednictvím majoritního akcionáře Artesa Capital získalo podíl 9,5 procenta akcií. Biskupství chce požádat Českou národní banku o nabytí kvalifikované účasti, aby mohlo dále navýšit svůj podíl a získat v záložně majoritu.

Související

Komentáře ke článku

Josef Šoltes 04.11.2019 15:04
Církve už svoje pozice ve fondu prodaly? Že se mluví o prodělku? Co já vím, tak zisk či ztráta se realizují až při prodeji.
Michal Koblížek 04.11.2019 12:50
Titulek je zavádějící. Mluví o katolické církvi, ale v článku se ve skutečnosti jedná pouze o jakýsi český Katolický fond spravovaný ČSOB. Nejedná se tedy o Katolickou církev (Vatikán). To je dost velký rozdíl.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru