Společnost Huawei Technologies zvýšila ve třetím čtvrtletí podíl na čínském trhu s chytrými telefony na 42 procent, protože domácí spotřebitelé se po uvalení sankcí USA postavili za svého výrobce. Podíl Applu naopak dále klesl na pět procent ze sedmi procent před rokem. Celkově se prodej chytrých telefonů v zemi snížil o tři procenta na 97,8 milionu přístrojů. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila výzkumná společnost Canalys.

Třetí čtvrtletí bylo pro prodej iPhonů v Číně nejslabším za pět let, uvedl Nicole Peng z firmy Canalys. Dodávky firmy na čínském trhu zřejmě klesly o více než čtvrtinu. Obavy ze zpomalení prodeje iPhonů v Číně pronásledují Apple už delší dobu.

Huawei je druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Spojené státy v květnu zakázaly firmě podnikat s americkými společnostmi, což výrazně narušilo schopnost Huaweie získávat důležité součástky a software. Huawei následně získal výjimku do listopadu. Na druhé straně umístění na americkou černou listinu pomohlo firmě ke zvýšení poptávky od patriotů na domácím trhu, a společnost tak překonala pokles dodávek na globální trh. Firmě by také mělo pomoci zavedení superrychlé sítě 5G v Číně v nadcházejících měsících.

Mezi pětici největších prodejců v zemi patří dále firmy Oppo, Vivo a Xiaomi. Spolu s Applem měly tyto společnosti na čínském trhu ve třetím čtvrtletí podíl 50 procent, před rokem to bylo 64 procent.

Huawei minulý týden uvedl, že letos již po celém světě prodal více než 200 milionů přístrojů. Tento milník se mu podařilo dosáhnout o 64 dní dříve než v roce 2018, napsala agentura Reuters.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru