Nejznámější virtuální měna bitcoin od pátku posílila o čtvrtinu na 9400 dolarů. Na začátku prodlouženého víkendu bitcoin dokonce atakoval hranici 10 tisíc dolarů. Během jedné noci tak zpevnil o 40 procent. Vyplývá to z údajů obchodníků.

"Prudký růst pomohlo nastartovat prohlášení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který označil blockchain za průlomovou technologii a vyzval k jeho adopci. Jaké jsou reálné čínské úmysly, však není zřejmé a na tyto kroky si budeme muset počkat," řekl v úterý analytik provozovatele bitcoinmatů WBTCB Ondřej Příhonský.

Posílení bitcoinu přišlo krátce poté, co chystaná digitální měna libra, za kterou stojí Facebook, dostala další úder v podobě odmítavého stanoviska šéfa společnosti ING. Proti libře se ještě před jejím vznikem postavili komerční banky i regulátoři a představitelé některých zemí. Proti libře a obecně proti kryptoměnám vystoupili i finanční představitelé G20, kteří žádají větší regulaci sektoru.

Po výrazném růstu letos na jaře, kdy se hodnota této kryptoměny ztrojnásobila ze 4000 až na 13 tisíc dolarů, bitcoin v druhé polovině roku zažil spíše klesající tendenci. Během srpna a září ztratil zhruba třetinu hodnoty.

"S ohledem na to, že současná tržní hodnota všech bitcoinů činí jen zhruba 200 miliard dolarů, je bitcoin stále náchylný k manipulacím ze strany významných hráčů, jakými jsou například velké investiční fondy. Podobně může hodnotu bitcoinu výrazně ovlivňovat také uzavírání velkých pozic na trhu s cennými papíry typu futures, jež slouží ke spekulacím na budoucí vývoj jeho ceny," uvedl spoluzakladatel pražské společnosti Braiins Pavel Moravec. Podle něj je tak páteční vývoj dalším důkazem toho, že je bitcoin stále náchylný k cenovým výkyvům, které lze těžko předvídat.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Jeho hodnota nicméně v uplynulých letech prochela značnými výkyvy. V roce 2017 zaznamenal prudký růst a ke konci téhož roku jeho hodnota dosáhla rekordní úrovně více než 19 tisíc dolarů. V závěru loňského roku však hodnota bitcoinu sestoupila do blízkosti 3000 dolarů.

Vývoj hodnoty bitcoinu:

Ovládání náhledu:
Poslední aktualizace:
Powered by CoinDesk

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru