Zakladatel Microsoftu Bill Gates, exprezident USA Barack Obama, šéf Facebooku Mark Zuckerberg, technologický miliardář Elon Musk, bývalý ministr financí USA a exředitel Goldman Sachs Hank Paulson… To je jen drobná ukázka s široké palety známých a vlivných osobností hlavně z Ameriky, které podporují zavedení jednoho velmi radikálního ekonomického konceptu - univerzálního nepodmíněného příjmu. V jeho nejširším pojetí by každý obyvatel pobíral od státu měsíc co měsíc určitou dávku, třeba tisíc dolarů. A bylo by jedno, zda pracuje, či nikoli, jak je starý, zda má rodinu, jestli je bohatý, nebo chudý.

PRVNÍ ČÍSLO SPECIÁLU HOSPODÁŘSKÝCH NOVIN JE TU. VĚNUJE SE BUDOUCNOSTI ČESKA A NAJDETE V NĚM MIMO JINÉ:

Exkluzivní rozhovor s Václavem Smilem, česko-kanadským vědcem, jemuž naslouchá Bill Gates

Reportáž z továren budoucnosti

Příběhy výjimečných českých vědců a podnikatelů

Pohled zakladatele virtuální banky Revolut na budoucnost peněz

Anketu mezi předními experty na téma česká příroda v roce 2050

124 stran inspirativního čtení jen za 99 KčSpeciál

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Komentáře ke článku

Martin Hrabal 29.10.2019 15:34
Bohužel, mnohé ekonomické omyly se vrací v různých obdobách i po mnoha letech, kdy byly vyvráceny. Např. omyl "stroje berou lidem práci", který vyvolával ničené strojů v továrnách před dávnými lety. Nyní se objevuje v podobě obav před robotizací. Nicméně automatizace zefektivňuje výrobu, zlevňuje produkci a ta se stává dostupnější více lidem. Naopak nepodmíněný příjem (jak se píše v úvodu "splněný socialistický sen") povede k poklesu produktivity, podpoře neproduktivních a neefektivních podniků a růstu cen. Nic nezaplatí stát, ale poplatníci.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru