Bill Gates, po dlouhá léta nejbohatší, momentálně druhý nejbohatší člověk planety, je dnes symbolem uvážlivého filantropa a mecenáše. Se svou nadací – mimochodem nejlépe zafinancovanou neziskovou organizací světa – pomáhá s vývojem nových léků, bojuje proti chudobě a hladomoru, podporuje progresivní ekologické start-upy. On a Warren Buffett ukazují, že i dolarový miliardář je člověk, a dokonce to může být člověk milý a dobrotivý.
Jenže to tak nebylo vždycky. Ještě nějakých deset, nebo spíš patnáct let nazpátek měl Bill Gates o dost jinou image. Jednak se připomínalo, jak cholerickým a vzteklým šéfem dokázal být, jednak bylo jeho byznysové dítě, softwarový gigant Microsoft, zhmotněním rozpínavé, monopolistické korporace, která dusí konkurenci a uzurpuje pro sebe příliš moci. Firma na sankcích od Evropské komise a amerických úřadů vyplatila miliardy dolarů.
Podobný obrat, jakým prošel v poslední dekádě a kus Bill Gates, bude nejspíš muset udělat i jiný technologický miliardář, který se z miláčka ze Silicon Valley čím dál víc proměňuje v ústředního padoucha a viníka patogenních dějů ve společnosti – Mark Zuckerberg, zakladatel a CEO Facebooku.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?
Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru