Americké softwarové společnosti Microsoft vzrostl ve fiskálním prvním čtvrtletí čistý zisk o 21 procent na 10,68 miliardy dolarů (245,7 miliardy korun). Výsledky překonaly očekávání analytiků, růst cloudové služby Azure však meziročně zpomalil, což naznačuje, že by firma mohla čelit ve svém nejrychleji rostoucím podnikání silné konkurenci, napsala agentura Reuters.

Výnosy se podle středečního prohlášení společnosti zvýšily o 14 procent na 33,06 miliardy dolarů. Zisk na akcii za tři měsíce do konce září činil 1,38 dolaru. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv čekali zisk 1,25 dolaru na akcii při výnosech 32,23 miliardy dolarů.

Tržby Azure stouply ve čtvrtletí o 59 procent, loni však vzrostly až o 76 procent. Od roku 2014, kdy se funkce generálního ředitele ujal Satya Nadella, Microsoft přesouvá své zaměření od operačního systému Windows ke cloudovým službám, které jsou v poslední době hlavním pohonem růstu firmy. Cloudové služby těží z toho, že se podniky snaží přesunout svoji pracovní agendu na vzdálené počítače, aby snížily své náklady na ukládaní dat a software.

Růst cloudových služeb pomohl akciím Microsoftu k růstu a tržní kapitalizace firmy letos v dubnu poprvé překonala hranici jednoho bilionu dolarů. Nicméně cloudové služby čelí silné konkurenci firem Amazon.com a Alphabet. Podle výzkumné společnosti Canalys celosvětové výdaje za cloudové služby stouply v kalendářním druhém čtvrtletí o 38 procent. Trhu stále dominuje Amazon Web Services s podílem na trhu 31,5 procenta, druhý Microsoft měl podíl 18,1 procenta.

Výnosy divize osobních počítačů, která je největší podle příjmů, stouply o čtyři procenta na 11,13 miliardy dolarů. Divize zahrnuje software Windows, ale také herní konzole Xbox či osobní počítače Surface. Příjmy divize produktivity a obchodních procesů, která zahrnuje Office 365, se zvýšily o 13 procent na 11,1 miliardy dolarů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru