Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se ve středu snažil ujistit skeptické americké zákonodárce, že firmou plánovaná digitální měna bude dobrou věcí, která by mohla snížit náklady na elektronické platby a pomoci lidem se více zapojit do globálního finančního systému. Ujistil, že Facebook nepodpoří spuštění měny, pokud neuklidní všechny obavy amerických regulátorů, napsala agentura Reuters.

Facebook představil plán vlastní digitální měny libra letos v červnu. Společně s řadou partnerů vytvořil pro správu projektu Asociaci Libra, sídlící ve Švýcarsku, která má projekt podporovat. Má celkem 21 členů, včetně firem rizikového kapitálu a neziskových organizací. Několik významných partnerů, jako Mastercard, Visa, PayPal a eBay, se ale už z projektu stáhlo.

Demokratická poslankyně Maxine Watersová již dříve požádala, aby bylo zastaveno spuštění libry, plánované na rok 2020. Navrhla také zákon, který by technologickým firmám bránil vstoupit do sektoru finančních služeb.

Ve středu se Zuckerberga vyptávala na kroky Facebooku v boji proti dezinformacím a ovlivňování voličů před prezidentskými volbami v USA, které se uskuteční v roce 2020. V pondělí firma oznámila, že odstranila síť ruských účtů zaměřených na americké voliče na Instagramu, který Facebooku patří.

"Pro všechny by bylo prospěšné, kdyby se Facebook soustředil na řešení mnoha svých stávajících nedostatků a selhání, než bude pokračovat v projektu libra," řekla Watersová Zuckebergovi.

Republikánská poslankyně Ann Wagnerová se Zuckerberga zeptala, proč několik významných společností nedávno projekt opustilo. Zuckerbergovi, který si na středeční slyšení před sněmovním výborem pro finanční služby vzal oblek a kravatu, na okamžik došla slova, pak poznamenal, že je to riskantní podnik.

Plány Facebooku na novou digitální měnu vyvolaly znepokojení mezi politiky, regulátory a centrálními bankéři v USA i v Evropě. Obávají se vlivu na finanční stabilitu a měnový systém i řady dalších rizik, jako je možnost praní špinavých peněz. Francie, Německo a Itálie společně připravují opatření, která by v EU používání libry zamezila.

Šéf Facebooku se naposledy objevil v Kongresu loni v dubnu, kdy deset hodin odpovídal na otázky v souvislosti se skandálem konzultační firmy Cambridge Analytica, která zneužila údaje o uživatelích sociální sítě k zasahování do amerických prezidentských voleb. Skandál poškodil image Facebooku ve Washingtonu a vyvolal mezi zákonodárci obavy, že mu nelze věřit ani v případě zamýšlené globální digitální měny pro jeho 2,4 miliardy uživatelů.

Zuckerberg uznal chyby, ale uvedl, že by zákonodárci neměli libře bránit. Celý projekt má sídlo ve Švýcarsku a to podle něj pomůže snížit náklady na globální platby.

Za Facebook má projekt libry na starosti David Marcus, který vystoupil v Kongresu v červenci. Minulý týden novinářům řekl, že Zuckerberg nemůže učinit jménem libry významné závazky, protože Facebook již tento projekt nekontroluje. Pod kontrolou ho má právě Asociace Libra, která vznikla 14. října a je řízena podle švýcarských zákonů. Většina rozhodnutí tak bude vyžadovat souhlas většiny členů asociace.