Japonská technologická a investiční skupina SoftBank Group vloží 6,5 miliardy dolarů (přes 149 miliard korun) prostřednictvím půjček a majetkového podílu do americké firmy WeWork, největšího poskytovatele sdílených kanceláří na světě, a převezme nad ní kontrolu. Informoval o tom v úterý list The Financial Times.

Spoluzakladatel firmy WeWork Adam Neumann dostane konzultační poplatek 185 milionů dolarů, SoftBank odkoupí část jeho akcií za miliardu dolarů a půjčí mu 500 milionů dolarů.

Neumann za to odstoupí ze správní rady, z místa výkonného ředitele odešel na sklonku září. Věřitelům přitom musí splatit stovky milionů dolarů. Za finanční injekci upřednostnil SoftBank před konkurenční nabídkou banky JP Morgan.

Společnost WeWork založil Neumann se svou ženou a investičním bankéřem Joelem Schreiberem v roce 2010. Z jedné sdílené kanceláře v New Yorku firma expandovala na pět set míst po celém světě. V Praze má WeWork kanceláře v paláci DRN na Národní třídě.

V prvním pololetí tohoto roku společnost vykázala ztrátu 900 milionů dolarů, její příjmy se však zdvojnásobily na 1,54 miliardy dolarů. V polovině září společnost odložila plánované uvedení svých akcií na burzu.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru