Finanční skupina AXA zvažuje prodej svých aktivit ve střední Evropě - v Polsku, na Slovensku a v České republice. Uvádějí to tři zdroje agentury Reuters. Podle jejich informací francouzská společnost, která je celosvětovým lídrem v oblasti finančního zabezpečení, chystá restrukturalizaci. Jeden zdroj uvádí, že by se hodnota případného obchodu mohla vyšplhat na 400 milionů eur (10,3 miliardy korun), jiný zdroj Reuters hovoří dokonce o 800 milionech eur.

AXA se potýká se zápornými úrokovými sazbami. Restrukturalizace má firmě podle Reuters pomoci více se zaměřit na oblast zdravotního a majetkového pojištění a pojištění škod. Z regionálního hlediska se skupina chce soustředit na Asii.

Jeden ze zdrojů Reuters uvádí, že firma už případným zájemcům rozeslala nabídky. Další dva zdroje tyto plány potvrdily. Jeden pak dodal, že nabídku dostala mimo jiné největší polská pojišťovna PZU, italská pojišťovna Generali a německá Allianz.

Skupina AXA je celosvětovým lídrem ve finančním zabezpečení. V Česku a na Slovensku působí prostřednictvím penzijní společnosti, životní pojišťovny, neživotní pojišťovny a investiční společnosti. V roce 2018 jí v České a Slovenské republice stoupl čistý zisk o 29 procent na 725 milionů korun. Hospodářský výsledek táhl růst v rizikovém životním pojištění a majetkovém pojištění. Celosvětově má skupina 105 milionů klientů v 64 zemích, více než 160 tisíc zaměstnanců a aktiva pod její správou na konci roku 2017 přesáhla 1,44 bilionu eur.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru