Důvěra investorů v německou ekonomiku se v říjnu mírně zhoršila. Ukázal to průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil institut ZEW. Jeho index důvěry klesl na minus 22,8 ze zářijových minus 22,5 bodu. Pokles je ale mírnější, než čekali analytici, kteří se obávají recese, uvedla agentura Reuters.

Index měřící současný stav německé ekonomiky klesl na minus 25,3 bodu z minus 19,9 bodu minulý měsíc.

"Nedávná dohoda v obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou podle všeho v této fázi nezmírnila hospodářskou skepsi," uvedl šéf institutu ZEW Achim Wambach.

Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že Washington a Peking dosáhly první fáze dohody. Analytici se však obávají, že oznámená dohoda je spíše jen dočasným příměřím.

Německé ministerstvo hospodářství v pondělí uvedlo, že německá ekonomika stagnuje a že pravděpodobně nesklouzne do dlouhodobé recese. Vláda prozatím odolává výzvám, aby ekonomice pomohla souborem podpůrných opatření.

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Německá vláda předpokládá, že v celém letošním roce tempo růstu německé ekonomiky zpomalí na 0,5 procenta, zatímco loni růst činil 1,4 procenta. Příští rok se čeká růst o 1,1 procenta.

Související

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru