Americké i asijské akcie posílily díky nadějím, že nynější obchodní rozhovory mezi Spojenými státy a Čínou by mohly přinést alespoň dílčí dohodu. Americký technologický sektor navíc těžil z růstu akcií společnosti Apple.

Index MSCI, který zahrnuje asijsko-pacifický region vzrostl v pátek o 1,3 procenta. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,57 procenta a obchodování zakončil na 26 496,67 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl v USA o 0,64 procenta a v Asii o 0,45 procenta. Technologický index Nasdaq Composite se zvýšil o 0,60 procenta na 7950,78 bodu.

Nejvyšší obchodní vyjednavači Spojených států a Číny se v pátek poprvé od července setkali, aby se pokusili najít cestu k ukončení obchodní války mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Hlavní čínský obchodní vyjednavač, vicepremiér Liou Che, by se měl v Bílém domě setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Akcie technologické společnosti Apple posílily o více než procento poté, co analytická firma Longbow Research doporučila jejich nákup s odkazem na silnou poptávku po chytrých telefonech iPhone 11. Výrazný růst zaznamenaly rovněž akcie firem Skyworks Solutions a Qorvo, které jsou dodavateli Applu.

Na devizovém trhu americký dolar sestoupil na dvoutýdenní minima, protože optimismus ohledně obchodních rozhovorů mezi Spojenými státy a Čínou podpořil zájem investorů o rizikovější aktiva. Euro si ve čtvrtek kolem 22:00 SELČ vůči dolaru připisovalo 0,3 procenta a pohybovalo se v těsné blízkosti 1,1 dolaru.

Britská libra ve čtvrtek výrazně posilovala, protože premiéři Británie a Irska svými slovy obnovili naděje na dohodu o brexitu. Kolem 22:00 SELČ si libra vůči dolaru připisovala zhruba dvě procenta na 1,2445 dolaru. Euro vůči libře ztrácelo 1,6 procenta na 0,8840 libry.

Britský premiér Boris Johnson a jeho irský protějšek Leo Varadkar po jednání na severu Anglie v prohlášení pro média uvedli, že "vidí cestu k možné dohodě" o brexitu.