Když si s dětmi otevřete mapu světa a ukážete na Velkou Británii a USA, hodila by se pro názornost nějaká pěkná, poučná pohádka. Jedna se nabízí…

Za devatero horami, jedním kanálem a jedním oceánem žily Matka parlamentní demokracie a její mladší, ale větší sestra Strážkyně demokracie. Žily dobře a blaze, zahrádky měly upravené, jen tu a tam krtinec. Dnes jsou tomu ale tři roky, co se k nim přistěhovali dva blonďatí, podsadití, do sebe zahledění panoši a začali kolem sebe vršit svinčík. Kdoví, zda se ho podaří někdy někomu vůbec uklidit.

V redakci BBC k tomu, co se na obou březích Atlantiku děje, přistoupili s pověstným ostrovním humorem a natočili videokomentář s podtitulem “Lídr které anglicky mluvící země je na tom nejhůř?”. Aby ne, Donald Trump ani Boris Johnson neprožívají nejlepší období a jejich země a sousedé jsou v tom s nimi.

Američané oznámili, že uvalí na EU další sadu celních tarifů, tentokrát na letadla a některé zemědělské produkty. Je to výsledek mnohaleté bitvy mezi Evropou a USA kvůli nedovolené podpoře výrobců letadel, tedy Airbusu na jedné straně a Boeingu na druhé. Je pravděpodobné, že odvetná opatření budou následovat.

Nechcete, aby vám uteklo to nejdůležitější z byznysu? Odebírejte náš newsletter.

Bohužel už jsme vůči tomu otupělí, Trumpova vláda čeří vody obden. Jenže události posledních dní jsou i na její poměry výjimečné - demokraté v Kongresu rozjeli proces impeachmentu, tedy pokus o prezidentovo sesazení. Je téměř jisté, že neuspějí, nicméně Trumpa i tak jejich pokusy přivádějí k šílenství. A zuří samozřejmě i kvůli tomu, že vyšlo najevo, jak tlačil na Ukrajinu, aby mu pomohla čelit jeho politickým soupeřům.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru