Dánové už nemusí na lyže cestovat do Norska nebo Švédska. Přímo v Kodani, hlavním městě téměř zcela ploché země, se ve čtvrtek otvírá lyžařský svah zbudovaný na střeše obří spalovny odpadu. Lyžovat se tu bude i bez sněhu na umělém povrchu. Zelené plastové rohože už jsou položeny, hlásí agentura DPA.

Sjezdovka se otvírá po několikaměsíčním zpoždění na šikmé střeše spalovny odpadu Amager Bakke. Kodaňský starosta Frank Jensen oznámil, že jako první se po 450 metrů dlouhém svahu dnes odpoledne svezou profesionálové z dánského národního lyžařského týmu společně s architekty. Poté přijdou na řadu další milovníci zimních sportů. "Je to jakési předání ze strany oficiálních míst obyvatelům Kodaně," řekla Cecilie Nielsenová z provozovatelské firmy CopenHill.

Původně měl být neobvyklý projekt slavnostně otevřen už loni v prosinci. Znemožnilo to mimo jiné nepříznivé počasí, kvůli němuž se zdržela instalace rohoží. Autoři projektu si však museli také sehnat mnoho povolení, protože běžně není možné, aby se lidé zdržovali na střeše spalovny. "Museli jsme zajistit, aby na zařízení byla stoprocentní bezpečnost," říká Nielsenová.

Dánsko je plochá země. Nejvyšším vrcholem je 170 metrů vysoký Möllehöj ve východním Jutsku. Přesto je v zemi podle Nielsenové na 600 tisíc lyžařů. Ti ale za svým oblíbeným sportem museli dosud cestovat do Norska, Švédska nebo do Alp. Projekt CopenHill jim má poskytnout alternativu.

Pětaosmdesát metrů vysoká spalovna zároveň dodává elektřinu a teplo zhruba pro 150 tisíc domácností. Proto se také nachází blízko centra města a mnoho turistů ji pravděpodobně zachytí i na svých fotografiích se sochou Malé mořské víly, která je symbolem Kodaně. Spalovna má v budoucnu nabízet i další možnosti trávení volného času. Například na jaře tu má přibýt lezecká stěna.

Související
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru