Míra nezaměstnanosti v zemích platících eurem v srpnu klesla na 7,4 procenta a byla nejnižší od poloviny roku 2008. Ve srovnání s červencem poklesla o desetinu procentního bodu, meziročně se snížila o šest desetin. Vyplývá to ze sezonně přepočtených údajů, které v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. V rámci celé Evropské unie lidí bez práce rovněž ubylo a jejich podíl činil 6,2 procenta. Nejmenší podíl nezaměstnaných je nadále v Česku, kde poklesl na dvě procenta.

V červenci bylo v EU bez práce 6,3 procenta lidí, před rokem pak ještě o čtyři desetiny procentního bodu více.

Mezi členskými zeměmi se hned za Českem drží Německo se 3,1 procenta. Nejhorší je naopak situace v Řecku (17 procent - údaj za červen) a ve Španělsku (13,8 procenta). Ve 24 členských zemích EU nezaměstnanost meziročně klesla, nejvíce právě v jihoevropských státech. Vzhůru zamířila pouze ve Švédsku, Dánsku a v Litvě.

Proti loňskému srpnu ubylo i nezaměstnaných ve věku do 25 let. V eurozóně činil jejich podíl 14,2 procenta (loni 15,1 procenta) a v celé EU 15,4 procenta (16,8 procenta).

Celkově bylo v eurozóně v srpnu bez práce 12,169 milionu lidí, což je o 115 tisíc méně než v červenci. V celé EU nemělo práci 15,432 milionu lidí, za měsíc se tedy jejich počet snížil o 111 tisíc.

Eurostat při výpočtu nezaměstnanosti v Česku používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od údajů Úřadu práce České republiky. Podle nich míra nezaměstnanosti v České republice v srpnu zůstala na červencových 2,7 procenta.