Americká energetická společnost Exxon Mobil prodá za 4,5 miliardy dolarů (106,4 miliardy korun) aktiva v odvětví těžby ropy a plynu v Norsku firmě Var Energi. Po více než 100 letech tak přestane v této skandinávské zemi těžit, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.

Dohoda zahrnuje vlastnictví podílů ve více než 20 polích provozovaných většinou místní firmou Equinor s celkovou produkcí 150 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně.

Akvizice posílí pozici Var Energi jako druhého největšího producenta ropy v Norsku po firmě Equinor, vyjma státního podniku Petoro. Ve Var Energi vlastní téměř 70procentní podíl italská společnost Eni.

Prodej majetku v Norsku je součástí plánu, který počítá s tím, že Exxon Mobil do roku 2021 prodá majetek zhruba za 15 miliard dolarů, který nepovažuje za strategický. Dohoda by měla být dokončena ve čtvrtém čtvrtletí.

Související
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru