Novým šéfem Českých drah se stal Václav Nebeský. Dozorčí rada na svém dnešním jednání zvolila dva nové členy představenstva společnosti – Michala Krause a Václava Nebeského. Oba podle drah splnili požadavky výběrového řízení a komise je představila ve středu spolu s dalšími třemi kandidáty členům dozorčí rady.

"Výběrová komise obdržela celkem 32 přihlášek, z nichž postupně vzešlo pět nejlepších kandidátů," upřesňuje předseda dozorčí rady drah Pavel Kysilka a dodává: "Před konečnou volbou jsme s nimi znovu hovořili a myslím si, že jsme vybrali kvalitní manažery s jasnou vizí dalšího rozvoje společnosti. Úroveň všech uchazečů byla obecně vysoká a děkuji jim za jejich zájem pracovat pro České dráhy. Dozorčí rada ocenila rozsáhlé manažerské zkušenosti obou vítězných kandidátů, znalost drážního prostředí a veřejné dopravy."

Vedle Nebeského a Krause patřili podle zdrojů ČTK mezi finálovou pětici kandidátů bývalý výkonný ředitel CS Cargo Marcel Kalakaj, ředitel železniční přepravy v GEFCO Ctirad Klimánek a šéf Výzkumného ústavu železničního, jedné z dceřiných firem ČD, Martin Bělčík. Ten v minulosti v představenstvu dopravce působil, loni jej rada odvolala.

Na svou pozici zároveň rezignoval člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro provoz Michal Vereš. "O svém rozhodnutí, k němuž mě vedou osobní důvody, jsem informoval pana ministra zhruba před třemi týdny. Dnes (ve středu, pozn. red.) jsem rezignaci předložil dozorčí radě," upřesnil Michal Vereš. Dozorčí rada o jeho nástupci rozhodne v nejbližších týdnech.

Nové členy vedení podniku hledalo od letošního června, kdy byl odvolán šéf firmy Miroslav Kupec. Další místo se v představenstvu uvolnilo po Michalu Heřmanovi, který v květnu odešel do OKD. Dráhy kvůli tomu vypsaly výběrové řízení, do kterého se přihlásilo přes 30 zájemců. Výběrová komise následně jejich seznam zúžila na 14 lidí, se kterými v uplynulých týdnech pořádala pohovory.

Václav Nebeský podle zdrojů ČTK nikdy neřídil firmu velikosti Českých drah. V těch začal pracovat v roce 1996 jako výpravčí na regionální trati jižně od Prahy známé jako Posázavský pacifik. Po úpravě plní kritérium manažerských zkušeností ve firmě nejméně se 100 zaměstnanci, dříve se do představenstva požadovala zkušenost s řízením nejméně 300 lidí. V jeho neprospěch hovořilo i angažmá manželky Olgy jako náměstkyně ministryně pro místní rozvoj. Ta ale před několika dny oznámila svou rezignaci na funkci ke konci září. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru