Obchodní řetězec Albert zvýší od ledna příštího roku mzdy provozním zaměstnancům na prodejnách o devět procent. Bude se to týkat pokladních, skladníků, řezníků, zelinářů a pekařů. V úterý o tom informoval mluvčí prodejce Albert Jiří Mareček. Výši průměrné mzdy a navýšení v korunách neuvedl. Dodal, že jde o čtvrtou vlnu ročního navyšování mezd v řetězci a od konce roku 2016 mzdy průměrně vzrostly téměř o 60 procent.

"Každá nástupní mzda začíná dvojkou, v závislosti na regionu přesahuje 25 tisíc korun za plný úvazek," řekl na dotaz Mareček. Všichni stávající zaměstnanci podle něj mají vyšší mzdy, než je nástupní.

Podle portálu Platy.cz činí průměrná hrubá mzda českého prodavače zhruba 22 230 korun a pokladní 21 393 korun. Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku letos ve 2. čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34 105 korun, a poprvé tak ve čtvrtletním sledování překonala 34 tisíc korun.

Související

V podobné výši jako Albert zvedly mzdy provozním zaměstnancům i vedoucím na prodejnách od července například velkoobchody Makro Cash & Carry a obchody Tesco. Tam dříve podle informací ČTK nejnižší mzdy přesahovaly 20 tisíc korun. V diskontu Penny Market se základní mzda pokladní na plný úvazek pohybovala letos na jaře mezi 23 až 28 tisíci korun měsíčně.

Každý provozní zaměstnanec Alberta má podle Marečka zaručené navýšení minimálně o pět procent, což garantuje i kolektivní smlouva. Prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová ocenila vyplacení vánoční odměny v posledním čtvrtletí. Půjde o tři tisíce korun, uvedla.

Podle personálního ředitele společnosti Albert ČR Ctirada Nedbálka dosáhly celkové investice do mezd od roku 2016 jednotek miliard korun. Mzdové náklady tak firmě narostou meziročně přibližně o další půl miliardu korun.

Albert provozuje po celé republice více než 300 hypermarketů a supermarketů. S téměř 17 tisíci zaměstnanci patří k největším soukromým zaměstnavatelům v ČR.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru