Nejvýznamnější evropské banky dál zaostávají za americkou konkurencí. Meziročně si v letošním prvním pololetí desítka amerických bankovních gigantů polepšila o 0,6 procenta, když v přepočtu vydělala téměř 70 miliard eur (1,8 bilionu korun), zatímco deset největších evropských bank si podle objemu spravovaných aktiv přišlo na 26,4 miliardy eur (asi 682 miliard korun), ve srovnání se stejným obdobím loňského roku skoro o šest procent méně. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti firmy EY (dříve Ernst&Young) zveřejněné v pondělí, z níž cituje agentura DPA.

Deset největších bank ve Spojených státech tak vydělalo v letošním prvním pololetí dohromady více než dvaapůlkrát tolik co bankovní ústavy na starém kontinentu. Podle mnohých odborníků vděčí za tento vývoj americké banky americké vládě. Ta jim po finanční krizi z let 2007 a 2008 poskytla státní prostředky, díky nimž se tamní finanční sektor zotavil výrazně dříve než ten evropský.

Evropské finanční domy nejen že takovou pomoc nedostaly, ale potýkají se také s roztříštěným trhem, kde se o klienty přetahuje množství bank. Výnosy tlačí dolů i nízké úrokové sazby v eurozóně. Tržní kapitalizace deseti největších evropských bank činila k 1. září 436 miliard eur, těch amerických pak 1,2 bilionu eur.

Analytik Robert Melnyk z EY se navíc domnívá, že evropský bankovní sektor začne ještě více šetřit. Příčinu finančník spatřuje v nízkých úrocích a zhoršujícím se výhledu ekonomiky, který omezuje růstový potenciál bank. "Ohledně rušení pracovních míst a poboček teď přituhne," řekl Melnyk agentuře DPA.