Provozovateli energetické přenosové soustavy ČEPS vzrostl v prvním pololetí letošního roku meziročně zisk před zdaněním o 7,2 procenta na 2,3 miliardy korun. Celkové výnosy stouply o 14,9 procenta na 11,9 miliardy korun. V pondělí to oznámila mluvčí společnosti Hana Klímová.

ČEPS uvedl, že od začátku ledna do konce června přenesl celkem 32 760 gigawatthodin (GWh) elektřiny, meziročně o 3,3 procenta více. "Objem přenesené elektrické energie je ovlivňován spotřebou elektrické energie, objemem tranzitu i dalšími faktory, jako jsou klimatické podmínky či například mimořádné události v přenosové soustavě," sdělila firma.

Související

Společnost podotkla, že pokračuje v investicích, při kterých se zaměřuje především na posilování přenosové kapacity vedení a modernizace stávajících prvků přenosové soustavy. Na konci července společnost dokončila rozdělení doposud nejdelšího, téměř třísetkilometrového vedení zvláště vysokého napětí, které spojovalo rozvodnu Řeporyje na okraji Prahy s rozvodnou Prosenice v Olomouckém kraji. Takzvané zaústění v délce 23 kilometrů do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu stálo asi 800 milionů korun.

"Projekt pomohl zvýšit spolehlivost dodávek elektrické energie do oblasti Kraje Vysočina a rovněž posílil celou přenosovou soustavu České republiky. Mezi další přínosy patří zvýšení možností usměrnění toků výkonu v přenosové soustavě a stabilizace napětí v rozvodně Mírovka," uvedl člen představenstva ČEPS Stanislav Votruba. Nejdelším vedením v české přenosové soustavě se nově stalo vedení z Hradce u Kadaně do Mírovky, dlouhé 209,6 kilometru.

K dalším významným investičním akcím realizovaným v letošním roce patří například výstavba nového vedení Přeštice-Vítkov, modernizace vedení Mírovka-Čebín a Krasíkov-Prosenice nebo výstavba nové rozvodny Vítkov, dodala firma.

ČEPS působí v Česku jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 43 rozvoden se 78 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu stát.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru