Do roku 2029 musí být 90 procent všech plastových lahví vytříděno. Shodly se na tom státy Evropské unie letos na jaře, když byly stanoveny nové cíle v oblasti recyklace odpadů. Podle ministerstva životního prostředí už je Česko se systémem barevných, v tomto případě žlutých kontejnerů a popelnic na 82 procentech.

Iniciativa Zálohujme, kterou vede výrobce minerálních vod Mattoni a Institut cirkulární ekonomiky, však varuje, že v současném systému naráží třídění na svůj strop. Navrhuje proto zavést u PET lahví vratné zálohy, jako například u skleněných lahví od piva.

S tímto nápadem souhlasí také Jan Freidinger, který se odpadům věnuje v české odnoži ekologického hnutí Greenpeace. V EU má zálohy 10 států – například Německo, Dánsko či Chorvatsko. Dalších devět zemí jejich zavedení chystá. Na Slovensku budou nově od roku 2022 zálohované nejen PET lahve, ale i hliníkové plechovky. "Čísla požadovaného Evropskou unií dnes dosahují jen země, které mají systém zálohovaných lahví," říká v rozhovoru pro HN.

Kam putují plasty ze žlutých kontejnerů?

Záleží na tom, co to je za typ plastu. V ideálním případě by měly putovat na třídičku, protože aktuálně se dá využít k recyklaci jen velmi malá část. Jde hlavně o PET lahve, které jsou vlastně z odpadu nejcennější. Mluvím o skutečné recyklaci, tedy že z toho chcete vyrobit znovu flašku. Když z té lahve vyrobíte cokoliv jiného, například umělohmotná vlákna, tak to už není čistá recyklace. Zároveň je důležité si uvědomit, že ten cyklus nejde opakovat do nekonečna. I při těch nejlepších technologiích potřebujete určitý podíl nového plastu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru