V Česku jsou největší zásoby lithia v Evropě. Téma, jež v roce 2017 využil premiér Babiš k oslabení sociálních demokratů, však bude nejspíš brzy minulostí. Srbský region Pčinja, zpustošený válkou mezi Srby a albánskými rebely z počátku tisíciletí, potenciálně skrývá naleziště ještě bohatší. Kandidátů na nové dodavatele lithia pro rostoucí "bateriový průmysl" tak v Evropě přibývá a není jisté, že se dostane na všechny. V řadě již stojí Portugalsko, Španělsko, Německo, Rakousko nebo Finsko. Přestože nárůst výroby elektromobilů poptávku po lithiových bateriích zvýší, je otázkou, zda bude těžba lithia vzhledem k jeho klesající ceně pro státy a společnosti rentabilní.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru