Operátor O2 nabídne od pondělí nové tarify s neomezenými daty. Cena tarifů Neo bude začínat na 1099 korun za neomezené volání a stahování dat s rychlostí pět Mbit/s, což je osmkrát méně, než jakou rychlostí běží operátorova LTE síť. Tarif s rychlostí do 20 Mbit/s bude stát 1299 korun a neomezené stahování o rychlosti až 300 Mbit/s vyjde na 1599 korun měsíčně. Nejdražší datový tarif s jedním GB dat v zahraničí vyjde na 2499 korun. Uvedli to zástupci společnosti na čtvrteční tiskové konferenci.

"Nejvyužívanějšími aplikacemi v mobilních sítích jsou YouTube a další služby zaměřené na streamované video. Když jsme testovali potřebnou rychlost stahování u těchto služeb, vyšlo nám, že dostačuje pět Mbit/s," uvedl generální ředitel Jindřich Fremuth. Operátor na čtvrteční tiskové konferenci nabídl datově neomezené tarify různých rychlostí k otestování. Ten nejpomalejší zvládal přehrát HD vysílání internetové O2 televize.

Nejdražší datový tarif s jedním GB dat v zahraničí a rychlostí až 300 Mbit/s vyjde na 2499 korun. V balíčcích O2 Spolu pak mohou zákazníci díky kombinaci služeb ušetřit stovky korun měsíčně. Například balíček O2 Spolu s neomezenými daty, neomezeným voláním, internetem na doma a O2 TV včetně Sportu a kanálu HBO vyjde měsíčně na 1499 korun.

Ve stávajících tarifech Free+ s neomezeným voláním operátor zvýší datové objemy až na pětinásobek. Základní modrý tarif se zdvojnásobeným objemem na jeden GB dat vyjde na nezměněných 499 korun, se čtyřmi GB pak 649 korun, což je snížení ceny o stokorunu a zvýšení objemu o jeden GB. Nejvyšší program s pětinásobným objemem 60 GB vyjde na 1249 korun měsíčně. Zákazníci, kterým se nebude líbit zpomalení rychlosti u datově neomezených tarifů, nejspíše zvolí právě tento balíček. Většině náročnějších klientů dostačí právě 60 GB. Ten operátor zpomalovat nebude.

"Do tarifu Free+ Stříbrný přidáváme více než dvojnásobek dat. Zákazníkům nově dáme 14 GB dat, aniž bychom měnili jeho cenu 849 korun. Tento objem dat bohatě stačí i těm, kteří na internetu v mobilu tráví i několik hodin denně," dodal Fremuth.

Nabídka O2 je podle odborníka na telekomunikace Rostislava Kocmana nejpromyšlenější a firmě může přinést růst příjmů do budoucna. "Nabízí skutečně neomezená data, ne balíček pro rodinu nebo neomezená data s datovým limitem. Navíc je nabídka od začátku škálovaná a může tak marketingově konkurovat pevnému internetu, i je připravená na jakékoliv budoucí technologie či změny na trhu," doplnil.

Konkurenti již neomezená data nabízí

Jako první přišel s neomezenými daty T-Mobile. V červnu oznámil, že svým klientům poskytne data bez limitů po dobu letních prázdnin, a to navíc zdarma. Cílil jak na zákazníky s tarify, tak na klienty s předplacenými balíčky Twist. Od září je již obdobná nabídka zpoplatněná. Levnější tarif bez limitů vyjde na 1275 korun, dražší stojí o tři stovky víc. Operátor ale zároveň zlevnil i balíčky s omezenými datovými limity.

Operátor Vodafone oznámil tarify s neomezenými daty krátce poté. Internet bez limitů se však u něj objevil pouze v balíčcích pro dvou- až čtyřčlenné rodiny či skupiny přátel. Dva lidé za takový tarif zaplatí celkem 2400 korun měsíčně, trojici vyjde na 2600 a čtveřici na 2800 korun. 

V rámci skupiny si klienti Vodafonu musí pořídit ještě pevný internet, který je po operátorově ovládnutí UPC rychlejší než u konkurentů a jehož cena je už zahrnuta v balíčku. Problémem je ale rychlost připojení v mobilu, kterou Vodafone omezuje. Původně dosahovala jen pěti megabitů za sekundu, což lidem neumožňovalo sledovat některá videa v HD kvalitě. Koncem srpna operátor rychlost zdvojnásobil.

Mobilní operátoři v Česku čelili dlouhodobé kritice za vysoké ceny mobilních dat. V minulosti na tento problém upozorňovali vládní i opoziční politici. Konkurenci, která by ceny snížila, má pomoci vstup čtvrtého mobilního operátora v podzimní aukci kmitočtů pro 5G nebo zákonné zkrácení doby pro přenesení mobilního čísla. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve také uvedl, že když mobilní operátoři nezlevní data, je podle něho na místě uvažovat o jejich zdanění.

O2 část nových tarifů nabídne bez tradičních dvouletých závazků. Týkat se to bude skupinových balíčků jménem "Spolu". Lidé, kteří s nabídkou operátora nebudou spokojení, od něj mohou do 30 dnů odejít bez toho, že by museli platit pokutu za předčasné ukončení smlouvy. Ta obvykle vyjde na stovky až tisíce korun.

Obdobný krok provedl začátkem září T-Mobile, a to u všech svých nově představených balíčků. Oba operátoři tím předjímají právě projednávanou novelu, která má smluvní pokuty fakticky zrušit. Jejím cílem je, aby se lidé nebáli častěji měnit poskytovatele mobilních služeb, což má vést k celkovému zlevnění.

Srovnání balíčků s neomezeným voláním, SMS a daty

Název služby

Vodafone Neomezený pro 2

T-Mobile Neomezeně HD

O2 Neo Bronzový

Druh tarifu

skupinový

individuální

individuální

Internet na doma

ano, v ceně

ne

ne

Rychlost internetu (v Mb/s)

10

50* 

5

Cena za jednoho člena (v Kč)

1198

1275

1099

Cena celkem (v Kč)

2395

1275

1099

* - zpomaluje se na 10 megabitů za sekundu po vyčerpání 50 GB dat.

Průměrné ceny neomezených tarifů ve vybraných zemích

Země

Cena v Kč

Česko*

1190

Velká Británie

724

Finsko

694

Nizozemsko

645

Chorvatsko

568

Slovensko

516

Lotyšsko

516

Litva

371

* - průměr nejlevnějších neomezených tarifů T-Mobilu, Vodafonu a O2. U Vodafonu vztaženo na jednoho uživatele skupiny.


OPRAVA 12. 9. 2019, 13:07, 14:50: V textu jsme uvedli ceny tarifů operátora Vodafone o několik stokorun nižší, než je na svém webu nabízí. O2 pak zruší dvouleté závazky jen u některých nově představených tarifů, nikoli u všech, jak jsme uváděli. Za chyby se omlouváme.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru