Dolní komora britského parlamentu v pondělí schválila usnesení, kterým se dožaduje zveřejnění všech plánů současné vlády ke scénáři brexitu bez dohody. Poslanci dále žádají publikaci komunikace mezi vládními pracovníky, která se týká rozhodnutí přerušit na několik nadcházejících týdnů zasedání parlamentu. Podle agentury Reuters je krok Dolní sněmovny pro vládu závazný. Poslanci navíc v úterý opět odmítli návrh premiéra Borise Johnsona na uspořádání předčasných voleb. 

Poslanci tak uložili vládě do dvou dnů předložit aktuální materiály vypracované v rámci Operation Yellowhammer (operace Strnad), což je označení pro plánování kolem scénáře brexitu bez dohody. Zákonodárci žádají všechny analýzy vytvořené od 23. července, tedy od nástupu Johnsona do premiérské funkce.

Britská vláda podle deníku Financial Times část těchto materiálů plánovala zveřejnit minulý týden, nakonec si to ale rozmyslela. Johnson a jeho kolegové z kabinetu trvají na tom, že dopady brexitu bez dohody by pro Brity nebyly příliš dramatické, britská média ale opakovaně informují o pesimistických interních analýzách. Podle srpnových zjištění listu The Sunday Times by Británie mohla čelit nedostatku potravin, léků i paliva.

Členové Dolní sněmovny dále chtějí, aby vláda odhalila pozadí svého rozhodnutí přerušit od tohoto týdne až do 14. října zasedání parlamentu. Poslancům má být předána korespondence klíčových vládních poradců na toto téma, a to opět do středy. Řada politiků vládu obviňuje z toho, že parlamentní přestávku nařídila ve snaze zabránit zákonodárcům, aby zasahovali do brexitového procesu.

Podle deníku The Guardian se nicméně nejeví jako pravděpodobné, že by vláda přání poslanců vyhověla. Záležitost komplikuje i to, že od úterka už parlament nebude zasedat. Mluvčí kabinetu v reakci na rozhodnutí Dolní sněmovny uvedl, že vláda hodlá zveřejňovat "přiměřené informace", aktuální požadavek ale považuje za "nepřiměřený a bezprecedentní". "Zvážíme důsledky tohoto hlasování a v patřičném čase na něj odpovíme," uvádí oficiální prohlášení.

Pondělní hlasování o tomto usnesení přineslo vládě premiéra Borise Johnsona už pátou porážku, když opatření podpořilo 311 zákonodárců, zatímco proti jich bylo jen 302. Šestou porážku utrpěl britský předseda vlády hned o den později.

Předčasné volby Johnsona nezachrání

Pro vypsání předčasných voleb potřeboval předseda vlády souhlas dvou třetin poslanců, tedy nejméně 434. Návrh jich ale v úterním hlasování podpořilo jen 293, uvedla agentura Reuters. Po hlasování bylo aktuální zasedání parlamentu na žádost vlády ukončeno a nové zahájí královna Alžběta II. až v půlce října.

Návrh na rozpuštění Dolní sněmovny nezískal potřebnou podporou již minulý týden. Johnson navrhoval, aby se předčasné volby uskutečnily 15. října. Reagoval tak na předchozí krok poslanců, kteří schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit neřízenému odchodu země z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Johnson prosazuje brexit k 31. říjnu, ať již bez dohody či s ní.

Britský premiér v reakci na hlasování slíbil zajistit rozvodovou dohodu s EU na summitu, který se koná 17. října. "Půjdu na tento rozhodující summit 17. října a bez ohledu na to, kolik způsobů tento parlament vymýšlí, aby mi svázal ruce, budu se snažit dosáhnout dohody, která bude v národním zájmu. Tato vláda už brexit dále nezpozdí," prohlásil Johnson.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn zdůraznil, že jeho strana touží po předčasných volbách, nehodlá ale riskovat, že by se konaly za cenu "katastrofálního" brexitu bez dohody.

Hlasováním o předčasných volbách skončila aktuální parlamentní schůze. Za běžné situace je přerušení práce zákonodárců rutinní součástí britského politického systému. Pobouření ovšem vyvolalo načasování tohoto kroku: do brexitu zbývá 51 dní. Neobvyklá je rovněž délka přestávky, v minulosti trvala nanejvýš 20 dní. Podle kritiků vlády chce nucené pauzy Johnson využít, aby omezil možnost parlamentu zasahovat do brexitu.

Proti vynucené pauze na závěr schůze protestovala řada poslanců. V rukou měli transparenty s nápisem "umlčeni" a křičeli "hanba". Když se předseda dolní komory John Bercow pokusil vyvést poslance v procesí ze sněmovny na znamení ukončení zasedání, několik zákonodárců mu na okamžik zablokovalo cestu.

Bercow v pondělí oznámil, že se nejpozději k 31. říjnu vzdá poslaneckého mandátu. Sám proti ukončení aktuálního zasedání parlamentu protestoval.

"Není to typické, není to standardní... Je to akt exekutivního nařízení," řekl.

Připomeňte si ,,Order!" Johna Bercowa, hvězdy dolní komory britského parlamentu