Největší nárůst hodnoty mezi podílovými fondy si od začátku roku připsaly akciové fondy, a to 13,5 procenta. Smíšené fondy a dluhopisové fondy si shodně připsaly 6,4 procenta. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu podílových fondů za srpen.

"I když se trhům od začátku roku dařilo dobře, z hlediska vývoje za měsíc srpen pro globální akciové trhy šlo o prozatím nejhorší měsíc od začátku roku. Byli jsme svědky zvýšené rozkolísanosti a poklesů," uvedl analytik Broker Consulting Martin Novák. Důležitou, ne však jedinou příčinou poklesů a zvýšené kolísavosti v srpnu byla podle něj vyostřující se situace mezi USA a Čínou.

Související

Hlavně akciové trhy jsou poměrně citlivé na negativní zprávy a vývoj ve vztazích mezi USA a Čínou. Investoři se stahují či přeskupují svá portfolia, což se projevuje i na dluhopisových trzích. Výnosy do splatnosti dluhopisů klesají a dostávají se na rekordně nízké úrovně. Není neobvyklá situace, když výnos na desetiletém státním dluhopisu je nižší než u dvouletého dluhopisu. Někteří analytici i obchodní systémy v tomto stavu vidí jasný signál začínající krize.

Trhy očekávají, že Evropská centrální banka v září oznámí možné další uvolnění měnové politiky v podobě ještě nižších záporných sazeb nebo obnovení nákupu dluhopisů. Na konec října je naplánován termín odchodu Velké Británie z EU. Nadále se proto očekávají výkyvy na trzích.

"Běžný investor by ale neměl podléhat panice. V dlouhodobém horizontu můžeme pozorovat kladný vývoj, kdy jednotlivé fondy vykazují nárůsty. Právě dlouhodobost je základním pravidlem úspěšného investora. Podlehnutí každému výkyvu trhu vede ke zbytečným ztrátám," upozornil Novák.

Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupl podle údajů Asociace pro kapitálový trh v letošním prvním pololetí o 53,4 miliardy korun na 526,3 miliardy korun. Nejvíce peněz bylo koncem června ve smíšených fondech (183,2 miliardy korun), dluhopisových fondech (136 miliard korun) a akciových fondech (113,7 miliardy korun).Celkem 85 procent majetku drží fyzické osoby a 15 procent právnické osoby.

Podílové fondy loni spíše prodělávaly. Nejhůře si vedly akciové fondy, které ztratily v průměru více než 11 procent hodnoty. Dluhopisové fondy prodělaly 0,4 procenta, fondy peněžního trhu byly přes čtyři procenta v plusu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru