Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi Corp. koupí zpět vlastní akcie za 12 miliard hongkongských dolarů (36,2 miliardy korun). Chce tak podpořit jejich cenu, která letos klesla téměř o třetinu. Společnost to oznámila v úterním prohlášení.

Xiaomi vstoupilo na akciovou burzu loni v červenci. Oznámený odkup je zatím jeho největším nákupem vlastních akcií. Jejich cena reagovala na oznámení růstem téměř o sedm procent.

Související

Firmu trápí pokles globální poptávky po chytrých telefonech, ale také růst konkurence v regionu. Akcie však stáhl dolů rovněž pokles širšího akciového trhu v Hongkongu v reakci na masivní protivládní protesty, které začaly v červnu. Hodnota firem na hongkongské burze se od června snížila o 152 miliard amerických dolarů (3,6 bilionu korun).

Odkup akcií přichází necelý týden poté, co Xiaomi zrušilo již zpožděný plán nabídky akcií na trhu v pevninské Číně, kterým chtěla přilákat investory. Při oznámení zrušení nabídky firma uvedla, že má odpovídající kapitál a zaměří se na rozvoj podnikání.

"Správní rada věří, že odkup akcií za současných podmínek ukáže, že firma věří ve svůj podnikatelský výhled a vyhlídky," uvádí se v prohlášení. Současné finanční zdroje umožňují firmě realizovat odkup akcií a současně si udržet solidní finanční pozici, napsala agentura Reuters.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru