Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v případu padesátimilionové evropské dotace na výstavbu Farmy Čapí hnízdo, uvedl zpravodajský server Deník N. Žalobce zastavil i stíhání Babišových rodinných příslušníků a spolupracovníků.

Závěry vyšetřování ale nemusí být konečné, teď je bude posuzovat vedení Městského státního zastupitelství v Praze. To už prostřednictvím tiskové zprávy potvrdilo Šarochovo rozhodnutí. Zároveň ale dodalo, že státní zástupce změnil svůj původní právní názor na posouzení kauzy Čapí hnízdo a že jeho nadřízený prozkoumá, jestli je tato změna odůvodněná a v souladu se zákonem. Zatím není jasné, jak dlouho potrvá přezkoumání rozhodnutí, celý spis má totiž více než 20 tisíc stran.

Rozhodnutí není definitivní

Unie státních zástupců už Šarocha vyzvala, aby vysvětlil okolnosti, jež ho vedly k vydání aktuálního rozhodnutí. Zároveň ale uvedla, že o obsahu rozhodnutí nemá žádné informace. "Pokud Městské státní zastupitelství v Praze uvedlo, že dozorový státní zástupce změnil svůj původní právní názor, lze očekávat, že takové rozhodnutí bude přesvědčivě odůvodněno, a to i vzhledem k dosavadní délce trestního řízení," napsala unie na Facebooku.

Bývalý vrchní státní zástupce v Praze, advokát Stanislav Mečl upozorňuje, že rozhodnutí o zastavení stíhání není ještě definitivní. „Já to čtu tak, že státní zástupce vypracoval nějak rozhodnutí a to je nyní ve schvalovacím procesu na městském státním zastupitelství, to znamená že ještě není rozesíláno. A může být na pokyn vedoucího státního zástupce změněno. Není podepsáno, vypraveno, probíhá vnitřní kontrola. Na každém SZ je schvalovací řád, musí jít k vedoucímu oddělení a vedoucímu státnímu zástupci," vysvětluje Mečl. 

Podle Mečlových zkušeností není skutečnost, že státní zástupce v konkrétní kauze změnil názor nijak neobvyklá. "Stává se to. Například můžete získat teprve na konci toho řízení nějaký důkaz, který to zvrátí. Samozřejmě neznáme obsah spisu. I když státní zástupce vykonává dozor ve věci, tak má jen dílčí informace z průběhu řízení. A teprve když policie předloží kompletní spis s nějakým návrhem, třeba na podání obžaloby nebo zastavení, tak to ten státní zástupce vidí teprve všechno. A má čas se nad tím zamyslet, nad tím kontextem, právním hodnocením," říká bývalý státní zástupce.

Státní zástupce zastaví stíhání mimo jiné tehdy, jestliže skutek není trestným činem nebo není prokázáno, že jej spáchal obviněný. Dalším důvodem k zastavení stíhání je jeho nepřípustnost - stíhat nelze třeba zemřelého nebo člověka, kterého v daném stíhání omilostnil či amnestoval prezident.

Předseda vlády o víkendu řekl, že pokud existuje spravedlnost, státní zástupce jeho stíhání zastaví. Kdyby žalobce podal obžalobu, Babiš by z čela vlády neodešel.

Exmanažerka Čapího hnízda Jana Mayerová, která připravovala žádost o dotaci a v kauze figuruje také jako obviněná, pro HN uvedla, že podle ní státní zástupce svůj dřívější názor nezměnil a rozhodl v návaznosti na svá předchozí rozhodnutí. "Uvedl, že pokud nebudou doloženy další důkazy, tak trestní stíhání zastaví, jelikož podklady nebyly pro obžalobu ani v minulosti dostatečné," tvrdí Mayerová.

"Smekám před jeho (pozn. red.: Šarochovou) odvahou, protože musel počítat s tím, že ten, kdo první řekne pravdu - tj. že právo nikdy porušeno nebylo a nikdy nebyl záměr ani motiv ho porušovat z naší strany, tak bude předmětem osočování skupiny lidí, kterým leží pan premiér v žaludku," prohlásila Mayerová.

Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka prohlásil, že se jedná o třetí účelovou kauzu pro společnost. "Pokud to tak je, prokázalo se, co jsme celé roky říkali, že ve věci Čapího hnízda bylo vše podle zákona. Několik let byl ve veřejném prostoru účelový hon na čarodějnice, kdy se mnohá média stavěla do role soudců. A z jejich prvních reakcí je vidět, jak se s tím nyní nemůžou smířit. Navíc jde už o třetí případ, kdy jsme byli účelově kriminalizováni, a přitom se nakonec potvrdilo, že se nic nezákonného nestalo," uvedl. "Těší nás, že se prokázalo, že žijeme v právním státě, a věříme, že nikdo nebude zpochybňovat nezávislost státního zastupitelství," uzavřel.

Vyšetřování trvalo tři roky

Názor Jaroslava Šarocha je v protikladu se závěry šetření, které provedli úředníci z evropského úřadu pro boj s podvody OLAF. Ti loni po dvouletém vyšetřování jasně řekli, že Farma Čapí hnízdo získala evropskou dotaci v rozporu se zákony. 

Česká policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Návrh na obžalování Babiše podala letos v polovině dubna.

Lhůta pro rozhodnutí v rámci vyšetřování skončila v sobotu. Ještě v pátek nebylo podle mluvčího státních zástupců Aleše Cimbaly jasné, zda nebude lhůta prodloužena. Kromě zastavení trestního stíhání připadalo v úvahu také podání obžaloby, postoupení případu jinému orgánu nebo vrácení případu policii k došetření. "Rozhodl se (pozn. red. - Šaroch) a úplně změnil názor," sdělil Deníku N jeden ze zdrojů. "To rozhodnutí odevzdal v pátek odpoledne, stíhání všech zastavil," řekl další zdroj.

Šarochovi nadřízení nyní musí projít celý spis a rozhodnout, zda s jeho rozhodnutím souhlasí. Je tedy na nich, jestli skutečně stíhání Babiše a dalších obviněných zastaví, nebo s případem naloží jinak. Ze státního zastupitelství do té doby neodejde nikomu z obviněných vůbec žádné rozhodnutí. Zda se vedení státního zastupitelství se Šarochovými závěry ztotožní, není možné předjímat, dodal server.

Podnik Čapí hnízdo získal v roce 2008 evropské dotace z balíku, který byl určen malým firmám. Podle kriminalistů na ně neměl nárok, protože sice dočasně byl samostatným podnikem, ale před a následně i po rozhodnutí o přidělení dotace spadal do struktury holdingu Agrofert, který v té době vlastnil právě Babiš.

Premiéra i některé jeho spolupracovníky, například předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, policie v říjnu 2017 obvinila z toho, že papírově vyvedli Farmu Čapí hnízdo z holdingu Agrofert, aby na výše zmíněnou dotaci dosáhla. Tvrdí také, že Babiš ve firmě nikdy neztratil vliv.

Dalšími stíhanými byla Babišova dcera Adriana, manželka Monika a švagr Martin Herodes, samostatně pak Babišův stejnojmenný syn. U něj si ale není policie jistá, zda se může vzhledem ke svému zdravotnímu stavu účastnit úkonů trestního řízení.

Podezření z krácení daní

Firmy Agrofertu dále čelí podezření, že si snižovaly daňový základ pomocí fiktivní reklamy na Farmě Čapí hnízdo, na což upozornila zpráva evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF a v roce 2014 i německý finanční úřad, který o tomto zjištění informoval českou daňovou správu. Tehdejší ředitelka odboru právního a daňového procesu na Generálním finančním ředitelství a dnešní ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se však touto skutečností nezabývala a informace nepředala policii. Není jasné, proč se finanční správa rozhodla nepostoupit podezření německého úřadu policii, ačkoliv je to běžnou praxí i u mnohem méně závažných podezření.

Zpráva evropského úřadu OLAF o projektu Farmy Čapí hnízdo je výsledkem téměř dvouletého pátrání trojice vyšetřovatelů. Poukazuje například na to, že Agrofert byl dominantním zadavatelem služeb Čapího hnízda. Přestože farma deklarovala, že se zaměřuje hlavně na poskytování ubytování a gastronomii, velká část příjmů byla spojena s poskytováním reklamy − v roce 2009 to bylo dokonce 99 procent. Právě holding Agrofert si v závěru roku 2007 nechal zaregistrovat webovou stránku Capihnizdo.cz a poskytovateli této domény platil až do konce minulého roku.

K podezřelým finančním transakcím došlo v letech 2009 až 2013, kdy Farma Čapí hnízdo inkasovala za reklamu přes 270 milionů korun. To tehdy bylo více než 83 procent jejích tržeb. Reklamu zadávaly společnosti spadající pod Agrofert, který odmítá sdělit, o jakou reklamu konkrétně šlo. Je ovšem pravděpodobné, že šlo o řadu firemních konferencí, které jsou na farmě běžnou praxí. Podle serveru Seznam by cena za reklamu přesahující čtvrt miliardy korun odpovídala tisícovce billboardů pronajaté na několik let dopředu.

Kauza Čapí hnízdo přehledně: