Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v srpnu zpomalil na 1,0 procenta z červencových 1,1 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters naopak předpovídali zrychlení inflace, a to na 1,2 procenta.

Německo je největší ekonomikou, která používá jednotnou evropskou měnu euro. Čtvrteční údaje o inflaci podporují očekávání, že Evropská centrální banka příští měsíc podpoří ekonomiku eurozóny uvolněním měnové politiky.

Banka usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. V Německu je inflace pod cílovou úrovní evropské centrální banky už čtvrtý měsíc za sebou.

Související

Banka nyní hospodářský růst a inflaci v eurozóně podporuje rekordně nízkými úrokovými sazbami. Minulý měsíc navíc signalizovala, že by mohla přikročit k dalšímu snížení úroků či k novým nákupům dluhopisů. Loni v prosinci ukončila Evropská centrální banka program nákupů dluhopisů, jehož prostřednictvím napumpovala do ekonomiky nově natištěné peníze v hodnotě 2,6 bilionu eur (zhruba 67 bilionů korun).

Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní rychlý odhad srpnového vývoje inflace v celé eurozóně v pátek. V červenci meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zpomalilo na 1,0 procenta z červnových 1,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru