Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v úterý oznámil, že svůj post předsedy strany nebude na podzim obhajovat. Zájem o vedení strany projevila ještě tentýž den první místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová. O post lídra strany se utká se senátorem a místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem. Podle politologa Stanislava Balíka kandidáti zastupují soupeřící křídla uvnitř strany, volba tak rozhoduje o její další orientaci. TOP 09 se podle něj v současnosti vnitřně rozděluje, přitom by vzhledem ke svým výsledkům měla zvažovat spojení sil s ostatními stranami. "Je absurdní, kolik stran se na politické scéně tlačí v podobném prostoru a přetahuje se o stejné voliče," uvedl Balík pro HN.

Jaké jsou hlavní přednosti obou kandidátů?

Pekarová Adamová byla dva roky první místopředsedkyní pod Jiřím Pospíšilem a nijak se proti němu nevymezovala, reprezentuje tak kontinuitu posledních let. Pro část straníků to může být výhoda, ale zároveň i handicap. Ač se to Pospíšil snaží rámovat jako úspěšné období, k ničemu zásadnímu v podstatě nedošlo. V evropských volbách ve srovnání s rokem 2014 strana ztratila, v komunálních volbách také dále oslabila. Nedošlo k úplnému vymazání, které hrozilo, ale není tam vidět ani obrácení trendu. Je to jakési spoléhání na to, že to přes pět procent dají, že to zvládnou.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.