Neomezená data se stávají pevnou součástí nabídek tuzemských operátorů. A to i přesto, že jejich cena zatím pro většinu klientů zůstává příliš vysoká. Potvrzuje to středeční představení nových tarifů T-Mobilu, mezi nimiž jsou i dva balíčky bez limitu datové spotřeby. Ten levnější vyjde na 1275 korun měsíčně, dražší skoro na 1600. Neomezená data vedle T-Mobilu od června nabízí i Vodafone, O2 jejich uvedení teprve chystá.

Nejvetší český operátor nabídkou platnou od 1. září navazuje na svou letní zkušební akci, která finišuje koncem srpna. V rámci časově omezené kampaně mohou klienti T-Mobilu k současným tarifům a předplaceným kartám zdarma “surfovat” po síti bez omezení kapacity.

Od září už bude obdobná nabídka neomezených dat zpoplatněná. Operátor ale zároveň zlevní balíčky s omezenými datovými limity. 

Ve srovnání s Vodafonem je nynější nabídka T-Mobilu výhodnější. Nejmenší z operátorů totiž umožňuje “surfovat” bez omezení jen dvou- a vícečlenným skupinám, dvojice za balíček zaplatí skoro 2400 korun. U neomezených tarifů navíc Vodafone zpomaluje rychlost připojení a lidé si k takovým balíčkům musí pořídit ještě internet na doma. Jinak je neomezená data vyjdou dráž.

Nová nabídka T-Mobilu je oproti tomu cílena na jednotlivce, kterým se u základního neomezeného balíčku internet zpomaluje až po vyčerpání 50 GB. Takový příděl přitom většina zákazníků nejspíš vůbec nevyčerpá.

Oslovení experti jsou přesto k nabídce T-Mobilu spíše kritičtí. "Je především dobrou zprávou, že další operátor přichází ve svých tarifech s nabídkou neomezených dat. Uvidíme ale, kolik klientů bude ochotno si novou službu objednat za tuto cenovou nabídku. Obecně jsem k tomu trošku skeptický," říká bývalý náměstek ministra průmyslu Marek Ondroušek, podle něhož je cena nových balíčků operátora příliš vysoká. 

Telekomunikační odborník Ondřej Malý přitom upozorňuje, že T-Mobile u nových tarifů nevyžaduje podpis dvouleté smlouvy. Lidé, kteří s nabídkou operátora nebudou spokojení, tak od něj mohou do 30 dnů odejít bez toho, aby museli platit smluvní pokutu. "Z toho je poznat, že si operátor věří a nebojí se, že by mu klienty odlákala konkurence," míní bývalý člen rady Českého telekomunikačního úřadu. 

"V nových tarifech reflektujeme základní požadavky našich zákazníků, především potřebu větší porce dat a možnost získat nabídku na míru", říká Juraj Bóna, ředitel T-Mobilu pro Českou republiku. Bóna uvádí, že letní bezplatné akce operátora využilo téměř 800 tisíc zákazníků, z toho více než 50 tisíc zcela nových klientů. "Díky takovému zájmu jsme získali jasnější představu o tom, jaký je reálný objem dat, jenž jsou zákazníci schopni zkonzumovat, pokud si nemusí hlídat spotřebu," dodává manažer.

Nové balíčky si každý klient může individuálně sestavit podle toho, jaké služby chce využívat. Neomezené volání a SMS v rámci Česka spolu se 3 GB dat tak vyjde na 625 korun, verze s 12 GB pak o dvě stovky dráž. Právě taková varianta by podle operátora měla dostačovat dvěma třetinám klientů, kteří se zapojili do jeho "neomezeného léta".

Související
26. 6. 2019

T-Mobile zpomalil neomezená data

Zákazníci T-Mobilu dostali minulý čtvrtek dárek v podobě neomezených dat. Operátor je svým klientům poskytl zdarma k ceně jejich tarifů i...

T-Mobile k tomu slibuje i slevy, pokud si zákazník nad rámec tarifu s voláním, SMS a daty pořídí ještě další jeho služby, jako je třeba internetová televize. Čím víc si takových balíčků přikoupí, tím je pro něj cena tarifu nižší. Operátor udává, že může klesnout o 10 až 25 procent.

Co se týče neomezených dat, ani T-Mobile se nevyhnul omezením. U základní verze balíčku za necelých 1300 korun tak musí člověk počítat s tím, že se mu připojení po vyčerpání 50 GB dat zpomalí na 10 megabitů za sekundu, což je asi čtyřikrát menší rychlost oproti běžnému chodu mobilní LTE sítě. V rámci evropského roamingu pak T-Mobile spotřebu dat omezuje na 35 GB.

Vedle toho ale operátor nabízí i variantu bez některých ze zmíněných omezení. Za cenu 1575 korun měsíčně může člověk v Česku i ve zbytku EU "surfovat" zcela bez omezení rychlosti. Limit spotřeby v unijním zahraničí dosahuje 40 GB dat, k tomu ale zákazník dostává i 500 megabajtů dat na "surfování" ve zbytku světa.

Za zpomalování rychlosti u svých datově neomezených tarifů byl kritizován především Vodafone. Už v základu klientům mobilní internet pouštěl rychlostí pouhých 5 megabitů za sekundu. T-Mobile v rámci své letní akce internet zpomaloval jen při cestách do zbytku EU. Vodafone nyní na kritiku zpomalování reagoval a internet u svých neomezených balíčků od úterý zrychluje na 10 megabitů, tedy na rychlost, kterou konkurenční T-Mobile určuje až po vyčerpání 50 GB dat.

"Data ukazují, že nové tarify, včetně Neomezeného, zákazníky zaujaly a že i tolik diskutovaná rychlost připojení 5 megabitů za sekundu nebyla v praxi problémem. Přesto, abychom nikoho nenechali na pochybách, jsme se po prvních měsících ostrého provozu rozhodli rychlost oficiálně stanovit na 10 megabitů za sekundu," zdůvodňuje nynější krok Enrique Vivas, viceprezident Vodafonu Czech Republic pro nefiremní zákazníky. Nejmenší z operátorů se zatím nechce pochlubit počtem lidí, kteří si jeho datově neomezené balíčky koupili.

Poslední z velkých operátorů, O2, zatím neuvedl, zda se rovněž pustí do nabídky neomezených dat. Mluvčí společnosti Lucie Jungmannová HN ovšem řekla, že se O2 v dohledné době chystá představit blíže neupřesněné nové nabídky.

Nejvíce dat uživatelé T-Mobilu v rámci letní akce spotřebovali na aplikacích YouTube (34 %) a Instagram (14 %). Rekordmanem ve využívání dat se stal uživatel, který v rámci neomezených dat využil celkem 1,15 terabajtu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru