Energetická společnost ČEZ má prvního možného zájemce o svůj byznys v Rumunsku.

Tamní státní energetická společnost Hidroelectrica už podle rumunského listu Economica.net podnikla v akvizičním procesu první kroky. Napsal to v úterý server E15.cz.

O plánu ČEZ prodat své podnikatelské aktivity vedle Bulharska také v Rumunsku a Turecku mluvil už dříve generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

"V současné době teprve probíhá interní příprava divestičního procesu, který plánujeme zahájit na podzim," cituje server mluvčí ČEZ Alici Horákovou. Podle ní česká společnost s možnými investory zatím nejedná. "Prvním krokem našeho prodejního procesu bude testování zájmu investorů," dodala.

Podle analytiků by mohl ČEZ za rumunský byznys inkasovat až téměř 30 miliard korun, píše E15. Šéf společnosti Hidroelectrica Bogdan Badea pro list Economica.net uvedl, že jeho firma pro akvizici aktiv ČEZ zahájila výběr právního poradenství.

ČEZ v Rumunsku vlastní distribuční a obchodní společnost, kaskádu malých vodních elektráren a větrné elektrárny. Naprostá většina byznysu je podle serveru tvořena distribucí elektřiny a výrobou z větrných elektráren. Tyto dva segmenty loni dohromady vygenerovaly zhruba třímiliardový provozní zisk.

Související
Související