Zisk německé společnosti Tui se ve třetím finančním čtvrtletí meziročně propadl o 85 procent na 21,7 milionu eur (560 milionů korun). Na hospodářský výsledek podniku mělo negativní vliv zastavení provozu letadel Boeing 737 Max. Oznámila to v úterý firma, která je největším turistickým koncernem na světě.

Tržby společnosti se ve čtvrtletí, které skončilo 30. června, zvýšily téměř o čtyři procenta na 4,75 miliardy eur (122,7 miliardy korun). "Navzdory prozatím obtížným podmínkám na trhu v 2019 zůstávají naše provozní aktivity silné," uvedl šéf podniku Fritz Joussen. "Očekáváme solidní vývoj také v celém roce 2019, kvůli zákazu provozu letadel 737 Max však nepředpokládáme, že zopakujeme loňský výsledek," dodal.

Provoz letounů Boeing 737 Max byl po celém světě pozastaven v důsledku tragických nehod v Indonésii a Etiopii. Boeing v polovině března také přerušil dodávky strojů 737 Max zákazníkům.

Tui má 15 letadel 737 Max, dalších osm jich měla od firmy Boeing obdržet do začátku letošního léta. Firma byla nucena vynaložit mnoho peněz na zajištění náhradních letadel a již dříve varovala, že tyto problémy budou mít negativní dopad na její zisky, píše agentura DPA.

Související

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru