Indonéský ministr obchodu v pátek požádal importéry mléčných výrobků, aby začali hledat nové dodavatele. Ti mají pocházet ze států mimo Evropskou unii, jihovýchodoasijská země chce totiž na mléko z Evropy uvalit clo. Informovala o tom agentura Reuters.

Uvalení cla na evropské mléko má být indonéskou odpovědí na údajně diskriminující politiku Evropské unie vůči biodieselu z palmového oleje. Ten chce Evropská komise zatížit osmi- až osmnáctiprocentním clem. "Ihned doporučím meziresortnímu týmu expertů uvalit 20- až 25procentní clo na evropské mléčné výrobky. Je to adekvátní reakce na plány EU," sdělil agentuře Reuters ministr Enggartiasto Lukita.

Roztržka ohledně palmového oleje se vyostřila již v březnu tohoto roku, kdy Evropská komise zpřísnila podmínky použití palmového oleje v biopalivech. Důvodem k tomu byly plantáže s palmovým olejem, které přispívají k odlesňování regionu. Indonésie a Malajsie jsou dva největší producenti palmového oleje na světě. Oba státy opakovaně prohlašují, že evropské kroky jsou pro jejich průmysl diskriminující.

"Pokud budou cla nastavena nespravedlivě, je to krok k protekcionismu a obchodní válce. Před nespravedlností nebudeme mlčet," řekl Lukita na ekonomickém fóru v Jakartě.

Představitelé EU v Indonésii situaci zatím nekomentovali. Lucas Cibor, dočasný vedoucí mise EU se Sdružením národů jihovýchodní Asie (ASEAN), sdělil, že ve čtvrtek vysvětloval indonéským a malajsijským představitelům politiku EU vůči udržitelným biopalivům a palmovému oleji.

Související
14. 11. 2017

Evropa versus palmový olej

Kdo si dnes vzpomene na hysterii kolem palmového oleje, levného zabijáka, který zcela nevědomky denně konzumujeme? Jsou to dva tři roky, kdy se...

Lukita zatím neví, kdy by měla indonéská cla vstoupit v platnost. "Požádal jsem importéry mléčných výrobků, aby nakupovali zboží od dodavatelů z Austrálie, Nového Zélandu a ze Spojených států," dodal.

Indonésie je po Alžírsku a Číně třetím největším odběratelem evropského odstředěného mléka, podle dat Evropské komise. Evropská unie je pro Indonésii třetím největším obchodním partnerem, zatímco EU obchoduje s 30 zeměmi více než s Indonésií.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru