Většina členů bankovní rady České národní banky vyhodnotila bilanci rizik její prognózy jako mírně protiinflační. Shodovala se v tom, že tímto směrem působí zejména riziko výraznějšího zpomalení růstu poptávky v zemích hlavních obchodních partnerů Česka. Vyplývá to ze záznamu jednání rady z 1. srpna, který v pátek ČNB zveřejnila.

Na jednání bylo několikrát připomenuto, že hlavní světové centrální banky nyní půjdou spíše cestou uvolňování měnové politiky, když americká centrální banka o snížení úrokových sazeb už rozhodla a Evropská centrální banka připravenost dále uvolnit měnovou politiku komunikovala.

Naproti tomu bylo řečeno, že i přes narůstající počet varovných signálů ze světové ekonomiky zůstávají prognózy hospodářského růstu z dílny většiny renomovaných mezinárodních institucí stále relativně optimistické.

Zdrojem vnějších nejistot ohledně vývoje světové ekonomiky nadále podle členů rady zůstávají dopady protekcionistických opatření ve světovém obchodě a neřízený brexit.

V souvislosti s vývojem v zahraniční bylo několikrát zmíněno, že rostoucí pesimismus ve světě se zatím výrazně nepřelévá do vývoje české ekonomiky, ve které přetrvávají silné inflační tlaky. Na druhou stranu ale také zazněly názory, že pokud se vývoj v zahraničí bude dále zhoršovat, tak se vzhledem k velmi vysoké otevřenosti a obchodní provázanosti české ekonomiky s eurozónou nelze těmto negativním dopadům v budoucnu vyhnout. Bankovní rada se také shodovala v tom, že česká ekonomika je proti eurozóně z makroekonomického pohledu v komfortnější situaci.

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na dvou procentech. Pro sazby beze změny hlasovalo všech sedm členů rady.