Čínský vývoz se navzdory eskalaci obchodního tlaku Spojených států v červenci nečekaně vrátil k růstu. Podle celních údajů se zvýšil o 3,3 procenta, což je nejvíce od letošního března. Jeho oživení ale může být krátkodobé, protože se Washington chystá uvalit na čínské zboží další cla.

Vývoj překvapil analytiky, kteří očekávali, že po červnovém snížení o 1,3 procenta pokles exportu vzroste na dvě procenta.

Slabý však zůstává dovoz, v červenci klesl o 5,6 procenta. Byl však nižší než červnový propad o 7,3 procenta i než 8,3procentní snížení předpovídané analytiky.

Obchodní přebytek země tak minulý měsíc činil 45,06 miliardy dolarů (přes jeden bilion korun), zatímco v červnu to bylo 50,98 miliardy a analytici očekávali 40 miliard dolarů.

Obchodní přebytek Číny s USA v červenci klesl na 27,97 miliardy dolarů z červnových 29,92 miliardy. Za prvních sedm měsíců roku dosáhl 168,5 miliardy dolarů.

V červenci nastalo dočasné příměří v rok trvající obchodní válce Číny s USA poté, co se vůdci obou zemí na konci června dohodli na obnovení jednání a prezident Donald Trump nabídl některé ústupky, upozorňuje agentura Reuters. Minulý týden však americký prezident oznámil nová desetiprocentní cla na čínský dovoz v hodnotě 300 miliard dolarů ročně, která začnou uplatňovat od 1. září. Tím se cla rozšiřují na veškeré zboží, které Čína prodává Spojeným státům. Čína v reakci uvedla, že přestane nakupovat americké zemědělské produkty, a nechala domácí měnu jüan oslabit na nejnižší hodnotu za více než deset let.

Na čínské straně zůstane bez cel dovoz z USA v roční hodnotě pouze 50 miliard dolarů a to vzbuzuje spekulace, že Čína se bude muset uchýlit k jiným způsobům odvetných opatření, pokud bude Washington nadále zvyšovat tlak.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru